Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Baseny – jaki wybrać?

jaki basen wybrać

Baseny to ciekawe udogodnienie dla Twojego domu. Dzięki basenom masz okazje, aby popływać bez wychodzenia z domu. Aby móc cieszyć się darmowym pływaniem warto umówić  sposoby budowy basenów. To najbardziej spopularyzowane metody. Na początek zaczniemy od basenów zewnętrznych.

Jak buduje się basen w ogrodzie

Przykładem budowy basenów https://www.folkpool.pl/ są konstrukcje drewniane. Basen tego musi być ułożony na odpowiedniej nawierzchni. Zwykle przed rozpoczęciem budowy niecki obszar stanowi podłoże żwirowo-piaskowe. Na jego podstawie możemy zająć się budową niecki. Na początek z płyt sklejki układamy całą konstrukcje basenu. Płyty są pokryte specjalną impregnacją. Jest ona wykonana metodą ciśnieniową, co zapewnia drewnu odpowiednią trwałość. Aby płyty stały stabilnie stosuje się systemy zabezpieczeń w postaci podpór. Mają one za zadanie utrzymać sklejkę w pozycji pionowej, a po napełnieniu niecki wodą zapewnić jej stabilność oraz wytrzymałość fizyczną. Podpory mogą być wykonane z płyt galwanizowanych albo tworzyw sztucznych. Wybór systemu zabezpieczeń leży po stronie klienta. Oba te rozwiązania różnią się ceną oraz trwałością. Całość podpór jest dodatkowo podsypana podłożem ze żwiru oraz piasku.

Po przygotowaniu konstrukcji wymagane jest jej pokrycie oraz wykończenie. Na płyty ze sklejki nakłada się warstwę folii PCV o gładkiej teksturze, a następnie całość przykrywa się specjalną matą. Na koniec pozostaje do basenu przyłączyć odpowiednie dysze, zaślepki, filtry, drabinki oraz systemy rur i złączek. Wykończenie basenu to ostatni element prac. Do tego celu można wykorzystać drewno egzotyczne bangkirai oraz wieniec z płyt kamiennych. Wybór wykończenia zależy od indywidualnych preferencji klienta. 

Baseny zewnętrzne wymagają wykonania specjalnego drenażu. Może być to wliczone w koszt usługi.

Jak budować baseny w obiekcie?

Proces ten jest dużo prostszy i mniej czasochłonny jest basen jest budowany w nowym obiekcie. Miejsce pod basen można bez trudy wykonać podczas tynkowania budynku. Nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia basen może wykonać każda ekipa remontowo-budowlana. Niecka pod basen musi być wykonana za pomocą wodoszczelnego tynku.  Na https://www.folkpool.pl/ pracownicy zalecają aby tynk pokryć specjalnym klejem, który dodatkowo zabezpieczy tynk przed działaniem wody. Tak przygotowana konstrukcja zostaje pokryta 0,5 metrową warstwą folii. Pod nią nakłada się specjalną matę, która zapewnia Twoim domownikom wygodę podczas penetracji dna basenu.Wewnątrz niecki można zastosować dekoracyjną mozaikę oraz płytki. Podczas takiego wykonania rezygnuje się z folii, która utrudnia ułożenie płytek na powierzchni całej niecki. Zamiast folii stosuje się specjalistyczną chemię budowlaną m.in. beton wraz z uszczelniaczem W8, fugę cementową albo epoksydową. 

W skład wykonania powinny wchodzić elementy armatury m.in. złączki i rury. Akcesoria do samego basenu: wodotryski, drabinki, zaślepki oraz filtr piaskowy.