Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czy warto stosować klamki z powłoką antybakteryjną w budynkach mieszkalnych?

klamki antybakteryjne

W tak zwanej przestrzeni publicznej coraz częściej można spotkać klamki, które zostały pokryte specjalną powłoką o silnym działaniu antybakteryjnym. Jony srebra w połączeniu z innymi substancjami czynnymi skutecznie hamują namnażanie się mikroorganizmów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Tego typu rozwiązanie warto zastosować również we własnym domu, czy bloku wielorodzinnym.

Na czym polega działanie powłoki antybakteryjnej?

Najczęściej tego typu klamki pokryte powłoką z jonami srebra stosuje się w placówkach medycznych, przychodniach, szpitalach, ale również w urzędach, na dworcach, w dużych biurowcach, czy szkołach. Nowoczesna powłoka bardzo skutecznie zatrzymuje namnażanie się wielu bakterii oraz grzybów, które mogą być dla nas szkodliwe. Wystarczy wyobrazić sobie, jak wiele różnych osób każdego dnia ma styczność z klamkami drzwiowymi i okiennymi w takich miejscach. Przy braku dostatecznej higieny dłoni, która nie zawsze jest możliwa, może dojść do szybkiego rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. Przebywając w takim miejscu bardzo często zbieramy drobnoustroje na naszych dłoniach, a następnie przenosimy je do własnych domów. Wystarczy, że każdy z domowników dotknie klamki od strony zewnętrznej, a następnie swoich ust, zanim zdąży umyć dłonie mydłem.

klamka antybakteryjna
Produkty z powłoką antybakteryjną nie różnią się wyglądem od innych produktów

Jakie klamki antybakteryjne dostępne są na rynku?

Obecnie w naszym kraju rozwiązanie polegające na zastosowaniu specjalistycznej powłoki z jonami srebra oferuje zaledwie jedna firma – FAM. Producent zapewnia szeroką gamę rozwiązań, które sprawdzają się zarówno w miejscach publicznych, jak i domach mieszkalnych. Dostępne są klamki wykonane z aż czterech różnych surowców:

  • magnezu,
  • aluminium,
  • magnezu,
  • tworzyw sztucznych.

Jony srebra o szerokim działaniu antymikrobiologicznym w połączeniu z substancjami czynnymi eliminują wzrost bakterii i grzybów na powłoce organicznej. Po dobie od zastosowania powłoki obserwuje się spadek ilości bakterii o 97%. Istnieje możliwość jej nałożenia na powierzchnie malowane farbami proszkowymi oraz pokrytymi powłokami galwanicznymi. Producent zapewnia więc wiele opcji, aby można było dopasować wygląd klamek do innych okuć znajdujących się w pomieszczeniu.

Wysokiej jakości klamki antybakteryjne

Firma zapewnia, że stosowana przez nią powłoka wykazuje długotrwałą skuteczność w stosunku do wielu bakterii oraz grzybów, a dzięki opóźnionemu uwalnianiu się substancji czynnych możliwa jest wyjątkowo długa ochrona naszego zdrowia. Warto również wspomnieć o tym, że powłoka z jonami srebra jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzkiego. Ma dobre właściwości dermatologiczne, nie uczula i nie wywołuje żadnych reakcji. Dodatkowo, powłoka odporna jest też na działanie różnych środków chemicznych, które stosuje się do czyszczenia takich powierzchni i ich dezynfekcji. Powłoka jest neutralna i niewidoczna dla oka. Decydując się na zastosowanie klamek antybakteryjnych we własnym domu na pewno zwiększa się realnie bezpieczeństwo domowników. Pamiętając przy tym o podstawowych warunkach higieny można mieć pewność, że mikroorganizmy giną podczas mycia dłoni i nie namnażają się szybko na powierzchniach, których wszyscy dotykamy.

Dokładne informacje na temat powłoki antybakteryjnej znajdziesz pod adresem https://fam-to.pl/pl/powloka-antybakteryjna/.