Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czy łatwo jest zostać dobrym projektantem wnętrz?

projektant wnętrz

Zdarza Ci się otrzymywać mnóstwo komplementów na temat urządzonego przez Ciebie mieszkania? Być może lubisz także dekorować wnętrza i ustalać położenie wszystkich mebli. Wydaje się, że takie umiejętności wystarczą żeby zostać projektantem wnętrz. To wszystko nie jest jednak takie proste.

Zanim podejmiesz decyzję o zmianie stanowiska pracy, powinieneś w pierwszej kolejności śledzić najnowsze informacje o świecie designu. Nie zapomnij o podstawach, które w każdej branży decydują o sukcesie. Pierwszą informacją niech będzie rozróżnienie dekoratora i projektanta. Oba zawody wiążą się z wystrojem wnętrz. Jaka jest więc różnica? Odpowiedzią jest: edukacja. Każdy może zostać dekoratorem wnętrz, wystarczy dobrać kolory i tkaniny naszych dodatków. Projektant wnętrz to określenie osoby z wyższym wykształceniem w kierunki architektury wnętrz. Oznacza kształtowanie wnętrz architektonicznych a nie tylko dobór dodatków.

Projektanci muszą znać lokalne przepisy i kodeksy

Zawód architekta wnętrz wiąże się z koniecznością dostosowania projektów do panujących przepisów i kodeksów. Dekorator nie musi mieć takiej wiedzy, ale osoba określająca się jako projektant wnętrz koniecznie musi znać przepisy budowlane. Aranżacja nie może ich naruszać, ponieważ ukończenie inwestycji może być niemożliwe w przypadku niemożliwości zastosowania rozwiązań związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. To przewaga projektantów nad dekoratorami – twoje mieszkanie jest po prostu w bardziej profesjonalnych rękach.

Duża konkurencyjność w branży

Projektowanie wnętrz to konkurencyjny biznes. Kluczem do sukcesu jest pokazanie siebie i swoich projektów. Jak wspomniano powyżej, niesamowite portfolio z pewnością pomoże ci znaleźć pracodawcę.

Innym ważnym czynnikiem jest zdobycie obszernego wykształcenia. Im więcej wiesz, tym lepiej. Zastanów się nad przyszłymi trendami, takimi jak wzrost liczby ludności, projektowanie dla osób starszych, nowoczesna architektura i ekologiczne wzornictwo. Edukacja w tych konkretnych dziedzinach projektowania zapewni Ci przewagę na rynku pracy.

Dobrym pomysłem jest również śledzenie trendów w projektowaniu, czytając publikacje i strony internetowe, komunikując się z innymi projektantami i podążając za mentorem. Kiedy konkurencja jest wysoka, musisz ciężko pracować, aby zostać zauważonym i wspiąć się na szczyt.

Podsumowując poruszany temat jesteśmy w stanie określić, że nie jest łatwo zostać dobrym projektantem wnętrz. Nie wystarczy zamiłowanie do estetyki i kolorów. Należy położyć nacisk na wiedzę, która często zdobywana jest podczas wieloletniego doświadczenia.