Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czy twój dom jest dostatecznie ocieplony?

docieplenie domu

Od tego, czy ocieplisz swój dom będzie zależał komfort twojego życia oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Wystarczy powiedzieć, że przez przez nieocieplone lub niewłaściwie ocieplone ściany budynku może uciekać nawet do 30% ciepła. Dlatego tak ważna jest termoizolacja, która zapewnia nie tylko komfortowe temperatury wewnątrz, ale też pozwala ograniczyć wydatki na ogrzanie budynku. Dobra izolacja termiczna jest najlepszą inwestycją w twój dom, a jej koszt zwraca się stosunkowo szybko.

Niewłaściwe ocieplenie ścian

Poprawnie wykonana izolacja cieplna to najlepsze zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, a także szkodliwym wpływem zjawisk pogodowych. Szczególnie ważna w tym aspekcie jest ochrona przez działaniem wilgoci i deszczu. Wilgoć pod różną postacią łatwo się dostaje przez ściany zewnętrzne pozbawione odpowiedniej izolacji. Jej długotrwałe działanie może okazać się niszczycielskie dla konstrukcji budynku, może powodować powstawanie pleśni i grzyba. Wszelkie tego typu zmiany na powierzchni ścian wewnętrznych i elewacji należy niezwłocznie usunąć i właściwie zabezpieczyć ich powierzchnię. Najbardziej narażona na działanie wilgoci jest elewacja wychodząca na stronę północną, czyli najmniej oświetlona w ciągu dnia. Usunięcie wszelkich zmian na elewacji jest kosztownym przedsięwzięciem, ale koniecznym. Mimo, że znacznie wydłuża przebieg termomodernizacji budynku, to jego odkładanie w czasie lub całkowita rezygnacja z odgrzybiania i oczyszczania może mieć katastrofalne skutki.

Brak ocieplenia wewnątrz budynku – co ryzykujesz?

Nie da się ukryć, że brak ocieplenia lub jego niewłaściwe wykonanie najbardziej są odczuwalne jesienią i zimą. Mamy do czynienia wówczas z bardzo szybkim wychładzaniem się ścian zewnętrznych, ich zawilgoceniem. Chłodne powietrze ma ułatwiony dostęp do wewnątrz, przez co panuje tam niekomfortowa temperatura, często zbliżona do tej na zewnątrz. Jeżeli przez dłuższy czas sytuacja ta nie ulegnie zmiany, możemy się spodziewać powstania ognisk pleśni i grzyba, które mogą przedostawać się do wewnątrz. Poza tym, wraz ze spadkiem temperatury w środku budynku, zużywamy odpowiednio więcej energii grzewczej, a co za tym idzie rosną nasze rachunki.

Najlepsze rozwiązanie na rosnące opłaty za energię grzewczą

Nieocieplony budynek powoduje większe zużycie energii grzewczej oraz generuje większe koszty jego utrzymania. Niedostateczna izolacyjność cieplna może mieć też niszczycielskie skutki dla całej konstrukcji budynku, dla której bardzo niewskazane jest długotrwałe działanie wilgoci.

Najlepszym rozwiązaniem dla niewydajnego budynku jest jego termomodernizacja. Prace termomodernizacyjne polegają przede wszystkim na wykonaniu profesjonalnego ocieplenia budynku. Równie ważna jest wymiana stolarki okiennej oraz niewydajnego urządzenia grzewczego. Poprawne ocieplenie budynku pozwoli zatrzymać wewnątrz uciekające ciepło i utrzymać w budynku jak najbardziej komfortowe temperatury i właściwą cyrkulację powietrza.

Przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych wiąże się, niestety, z dużymi wydatkami, jednak należy pamiętać że dobrze ocieplony budynek pozwala zminimalizować wydatki związane z jego ogrzaniem. Koszty inwestycji dzięki temu mogą zwrócić się w stosunkowo niedługim czasie.

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.