Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Ogrzewanie domu gazem płynnym – jak działa instalacja?

ogrzewanie gazem

Coraz więcej Polaków decyduje się na ogrzewanie domu gazem płynnym. To wygodne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób działa taka instalacja.

Zasilanie instalacji

Instalacja gazu płynnego zasilana jest ze zbiornika znajdującego się na posesji. Do wyboru są modele naziemne i podziemne, np. od  Amerigas – w zależności od indywidualnych preferencji, rozmiarów działki i terenu, na którym zlokalizowane jest gospodarstwo domowe. Każdy zbiornik podlega dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego – inspekcja przeprowadzana jest raz na 2 lata. Gaz trafia do instalacji w fazie gazowej, lecz magazynowany jest w stanie ciekłym. W związku z tym musi najpierw odparować – dlatego zbiorniki nie są napełniane w całości, pozostawia się 15-20 proc. nienapełnionej objętości. Gaz płynny przekazywany jest przede wszystkim do kotła grzewczego, lecz do zbiornika da się podłączyć również urządzenia gazowe takie jak kuchenka czy grill.

Napełnianie zbiornika

Zbiorniki na gaz płynny stosowane w gospodarstwach domowych wymagają napełniania przeciętnie 2 razy w roku. Odbywa się to poprzez specjalny zawór. Zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia stanowi zawór bezpieczeństwa. Stopień napełniana zbiornika jest na bieżąco kontrolowany przeznaczonym do tego miernikiem. Bez względu na to, w jakim stopniu został napełniony zbiornik, panuje w nim stałe ciśnienie (nie dotyczy pustych zbiorników) uzależnione tylko od temperatury panującej na zewnątrz. Średnie ustabilizowane ciśnienie wynosi ok. 1 bara.

Gdzie umieścić kocioł grzewczy?

Kotły grzewcze, których moc nie przekracza 30 kW, można ustawić w takim pomieszczeniu, gdzie lokatorzy nie przebywają na stałe, a więc np. w kuchni, łazience, suszarni, przedpokoju czy wiatrołapie. Ogólnie obowiązują tu podobne wymogi instalacyjne, co w przypadku kotłów na gaz ziemny. Kotłów nie wolno instalować w pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu terenu, np. w piwnicy. Montaż zleca się dostawcom gazu takim jak np. Amerigas. Opinie 2019 potwierdzają, że jest to trafiony wybór.