Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

ogniwa fotowoltaiczne

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii z roku na rok zyskuje na coraz większej popularności. Wiele osób decyduje się na instalacje paneli zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych pobierających energię słoneczną. Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Czym charakteryzują się panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne na dachach Polskich domów nie stanowią już niecodziennego widoku. Taka instalacja pozwala na pozyskiwanie darmowej energii i zamienianie jej na prąd stały. Główny element konstrukcji paneli stanowią ogniwa fotowoltaiczne, które pozwalają na bezobsługową i bezawaryjną produkcję prądu. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość pozyskiwania energii z darmowego, odnawialnego źródła. Panele fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska naturalnego. W odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni pozyskiwana w ten sposób energia nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. Zastosowanie paneli redukuje powstawanie wszechobecnego smogu. Kolejną zaletą fotowoltaiki jest brak zmartwień o ciągle wzrastające ceny prądu. Panele pozwalają na całkowite uniezależnienie od klasycznych elektrowni. Warto dodać, że nadwyżka wyprodukowanej w ten sposób energii może zostać sprzedana do lokalnego dostawcy prądu. Ważnym czynnikiem zachęcającym do zainwestowania w fotowoltaikę są dofinansowania ze strony państwa. Takie dotacje pokrywają znaczną cześć kosztów instalacji, która gdy jest umiejętnie zamontowana zwraca się w przeciągu kilku lat.

Ogniwa fotowoltaiczne – jaka moc do domu?

Kluczem do efektywności działania paneli jest ich odpowiednie umiejscowienie. Przy ich instalacji należy wsiąść pod uwagę czynniki taki jak: kąt nachylenia dachu budynku, stopień naświetlenia danego punktu oraz sąsiednie budynki. Przed montażem paneli konieczne jest sprawdzenie faktycznego zapotrzebowania na prąd. Warto przeanalizować rachunki za prąd, co pozwoli na obliczenie rocznego zużycia energii. Po dokonaniu takich kalkulacji wiemy jaką moc powinny dostarczać ogniwa fotowoltaiczne wchodzące w skład danej instalacji. Warto zdecydować się na instalacje zapewniającą nieco więcej energii niż wykazywały rachunki. Takie rozwiązanie zapewni wystarczającą ilość prądu w przypadku długiej i mroźnej zimy. Warto dodać, że panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez cały rok. Nie tylko podczas słonecznych dnia, ale również w czasie chłodnych i ciemnych miesięcy. Przy wyborze i instalacji paneli fotowoltaicznych warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, takich jak synergio.pl.