Ocieplanie domu – wszystko, o czym należy wiedzieć!
Ocieplenie budynku to nie tylko wymysł dzisiejszych czasów, ale przede wszystkim realne ograniczenie kosztów wynikających z ogrzewania. Izolacja na ścianach, nowe, szczelne okna i nieprzepuszczający powietrza dach są w stanie znacząco polepszyć standard życia – zimą we wnętrzach jest zdecydowanie cieplej, latem natomiast budynek nie nagrzewa się w takim stopniu. Poznaj najważniejsze informacje na temat ocieplenia domu.
Styropian fasadowy – dlaczego warto z niego korzystać?
Styropian fasadowy zwany inaczej elewacyjnym, to odmiana wykorzystywana do ocieplania zewnętrznych ścian budynku. Wyróżnia się przede wszystkim ze względu na swoje doskonałe parametry izolacyjne oraz niewielką nasiąkliwość, dzięki czemu bez obaw można stosować go na świeżym powietrzu. Styropian fasadowy występuje w wersji białej oraz grafitowej. Można go nabyć w kilku wariantach grubości oraz w różnych wymiarach. Kiedy stosować odmianę białą, a kiedy grafitową? Jeśli planujemy montaż kilku warstw, lepszym wyjściem będzie pierwszy z nich. Drugi natomiast umożliwia zastosowanie cieńszego styropianu przy zachowaniu analogicznych parametrów cieplnych, jednak wypada nieco mniej korzystnie cenowo.
Podczas zakupów należy przyjrzeć się takim parametrom jak współczynnik przewodzenia ciepła, wytrzymałość na rozciąganie, czy odporność na odkształcanie. Styropian fasadowy jest obecny na rynku w postaci klasycznych płyt, jednak w sprzedaży można znaleźć również produkty zakończone frezami, dzięki czemu można w łatwy sposób połączyć ze sobą kolejne płyty, unikając niepotrzebnych szczelin.
Inne sposoby na ocieplenie budynku
Alternatywą stosowaną do izolacji jest wełna mineralna, którą w przeciwieństwie do styropianu montuje się wewnątrz budynku. Najczęściej służy ona do wypełnienia ścian, sufitów i stropów, dzięki czemu ogrzane powietrze na dłużej pozostaje wewnątrz pomieszczeń. Wełna mineralna występuje w wersji szklanej oraz kamiennej, przy czym różnią się one od siebie przede wszystkim składem. Można ją nabyć w zwiniętych rolkach, które są wygodne w transportowaniu lub też postawić na pakowane podobnie jak styropian płyty, które nie wymagają docinania.
Poza plusami wynikającymi z ocieplenia budynku, w przypadku wełny należy wspomnieć również o jej właściwościach przeciwpożarowych, co wpływa na bezpieczeństwo domowników. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że wełna doskonale izoluje nie tylko temperaturę, ale również tłumi dźwięki, dzięki czemu można zredukować hałas z zewnątrz i sprawić, że pomieszczenia będą zdecydowanie lepiej wygłuszone i bardziej intymne.