Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła 2020

wentylacja mechaniczna

Czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Inaczej nazywamy ją rekuperacją. Jest to urządzenie bardzo proste co do idei działania, a jednocześnie wiąże się z obniżeniem kosztów ogrzewania i kilkoma innymi zaletami. Zasada działania tego rodzaju wentylacji to odzysk ciepła ze zużytego powietrza. Przewody są poprowadzone w taki sposób, żeby “zużyte” powietrze wyprowadzane na zewnątrz budynku, miało kontakt ze świeżym powietrzem poprzez wymiennik ciepła. Takie rozwiązanie powoduje, że wyprowadzane powietrze oddaje część energii, a to nowe nie prowadzi do istotnego obniżenia temperatury w budynku.

Z jakich elementów składa się system rekuperacji?

Najważniejszym elementem systemu jest centrala wentylacyjna, która nazywana jest również rekuperatorem. Analogia tego urządzenia do serca systemu jest bardzo trafna, ponieważ jego podstawowym zadaniem jest za pomocą energii elektrycznej doprowadzenie do ruchu powietrza tzn. usuwanie zużytego i pobieranie świeżego. Jeśli rekuperator jest sercem, to przewody są odpowiednikiem żył. Ich zadanie to po prostu transport. Czerpnia i wyrzutnia to elementy systemu o nazwach, które dobrze sugerują zastosowanie. Czerpnia to element do poboru, a wyrzutnia do odprowadzania powietrza z budynku. Dopełnieniem są elementy nawiewne i wywiewne oraz filtry.

Zalety wynikające ze stosowania rekuperacji

Podstawową zaletą jest obniżenie rachunków za ogrzewanie. Nawiewane powietrze ma wyższą temperaturę niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej, więc musimy je mniej ogrzać. To po prostu mniejsze zużycie materiału opałowego. Najczęściej okres zwrotu jest szacowany na przedział od 8 do 10 lat. Później możemy cieszyć się czystym zyskiem. Kolejną zaletą jest używanie powietrza wyższej jakości. Filtr oczyszcza je, nie pozwalając na przepływ zanieczyszczeń. Rekuperacja to również pozbycie się problemu much i komarów wewnątrz domu. Jednocześnie ten rodzaj wentylacji pozwala na lepszą kontrolę powietrza w pomieszczeniu.

Koszt wykonania

Ciężko określić jednoznacznie koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a to dlatego, że zależy od kilku zmiennych czynników. Do podstawowych należy wielkość budynku, jakość elementów, jakość wykonania czy ilość sterowników. Można szacować, że (dane na 2020 rok) w przypadku domu o powierzchni 100 m² koszt powinien być bliski wartości 12 000 zł netto, a w przypadku 150 m² powinien zbliżyć się do 18 000 zł. Należy pamiętać, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będzie bardziej opłacalna, jeżeli przewidzimy jej obecność już na etapie projektowania domu.