Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Serwis dźwigów samojezdnych – czym powinien się charakteryzować?

dźwig samojezdny

Aby korzystać z urządzeń dźwigowych, muszą być one przede wszystkim sprawne. Chodzi to bowiem nie tylko o jakość wykonywanych prac, ale także o bezpieczeństwo pracowników. Obecnie można znaleźć sporo firm, które zajmują się naprawą dźwigów. W jaki sposób wybrać jednak serwis, który faktycznie spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź.

Dźwigi samojezdne to skomplikowane urządzenia, do których zalicza się: żurawie terenowe, żurawie teleskopowe oraz żurawie kompaktowe. Na ich konstrukcję składa się wiele komponentów mechanicznych, elektrycznych oraz hydraulicznych. To z kolei sprawia, że firmy, które zajmują się serwisowaniem dźwigów powinny doskonale znać specyfikę tego typu pojazdów. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze? Poniżej opisujemy najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji.

Niezbędne certyfikaty

Każdy serwis urządzeń dźwigowych powinien posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają jakość jego pracy. Mamy tu na myśli oficjalne uprawnienia, o które warto zapytać daną firmę jeszcze przed skorzystaniem z jej usług. Dlaczego warto się tym zająć? Ponieważ dzięki temu zyskasz pewność, że dany serwis faktycznie zda się na rzeczy. Jakim certyfikatem powinna móc się pochwalić taka firma? Przede wszystkim chodzi o dokument wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego. Informacje na ten temat często znajdują się na stronie firmy, jednak nie zawsze.

Wieloletnie doświadczenie i bogate portfolio

Wbrew pozorom, historia firmy zajmującej się naprawą dźwigów, ma duże znaczenie. Długość funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku często wiąże się z klasą wykonywanych usług. Pracownicy takich serwisów mogą pochwalić się cennym doświadczeniem oraz wiedzą, która przydaje się w nawet w najtrudniejszych przypadkach Pracownicy firm, które od dłuższego czasu działają na rynku, specjalizują się w określonym typie prac i znają się na serwisowaniu dźwigów niemal od podszewki.

Współpraca z producentami

Nie jest tajemnicą, że kontakty pomagają w życiu zawodowym. Nie inaczej jest w przypadku serwisów urządzeń dźwigowych i dźwigów samojezdnych, gdzie znajomości z producentami oraz autoryzowanymi reprezentantami marki pomagają nieraz w szybszym rozwiązywaniu różnych problemów. Warto również sprawdzić, jakimi częściami zmiennymi dysponuje konkretna firma i do jakich dźwigów się one nadają. Co więcej, należy zaznaczyć, że istnieją przedsiębiorstwa, które naprawiają jedynie urządzenia niektórych producentów – być może współpracę z wieloma z nich powinieneś odrzucić już na wstępie.

Inne warunki, które musi spełniać serwis

Każda firma zajmująca się naprawą dźwigów, powinna:

  • posiadać narzędzia i urządzenia umożliwiające naprawę pojazdów,
  • korzystać z odpowiedniej technologii naprawy,
  • posiadać zaplecze techniczne, które umożliwia diagnostykę dźwigów,
  • zatrudniać kadrę z profesjonalnymi kwalifikacjami,
  • wprowadzić do serwisu organ kontrolujący jakość dokonywanych napraw.