Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Najlepsza odżywka dla roślin? Humus ogrodniczy!

Humus ogrodniczy

Piękne i długo kwitnące kwiaty, dorodne warzywa i owoce oraz pachnące zioła to marzenie każdego ogrodnika. Jednak jakość wszelkich upraw, zależy od jakości podłoża. Aby je użyźnić, zastosuj humus ogrodniczy. Z humusem czyli pastą ze zmielonej ciecierzycy i sezamu, łączy go jedynie nazwa. To polepszacz gleby, zawierający cenne składniki, wspomagające wzrost i rozwój roślin. 

1. Czym jest humus ogrodniczy?

2. Jak stosować humus ogrodniczy?

3. Uniwersalne i dedykowane

Czym jest humus ogrodniczy?

Najpierw wyjaśnijmy kwestię, czym jest humus naturalny. Jest to zewnętrzna warstwa gleby, która składa się z resztek organicznych w różnym stopniu rozkładu. Te resztki to np. obumarłe rośliny. Humus, który nazywa się także próchnicą, zawiera największą ilość składników pokarmowych, czyli jest najżyźniejszą warstwą podłoża. Związki próchnicze chronią rośliny przed przesuszeniem i są niezbędne do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Np. bakterie z gatunku azotobacter, wiążą azot z powietrza i ułatwiają roślinom pobieranie go. W wiązaniu niezbędnych do życia składników pokarmowych pomagają im też kwasy humusowe. Jednak nie wszędzie znajdują się gleby bogate w próchnicę. Dlatego przy uprawie roślin, należy stosować humus ogrodniczy, który jest naturalnym polepszaczem podłoża. Produkuje się go z uszlachetnionych oborników najlepszej jakości. W sklepach ogrodniczych dostępne są różne rodzaje humusów, zarówno uniwersalnych, jak i dedykowanych do nawożenia kwiatów, warzyw, czy krzewów owocowych. Humus przywraca naturalną żyzność gleb, wzbogacając je o składniki odżywcze.

Jeśli zastosujemy humus ogrodniczy na swojej działce, sadzie lub warzywniku, uzyskamy jarzyny i owoce o lepszym smaku, oraz bujne, pięknie wybarwione liście i kwiaty roślin ozdobnych. Humus pomaga również roślinom w wytworzeniu silnego systemu korzeniowego, oraz czyni je odpornymi na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponieważ jest to nawóz naturalny, jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i nie można go także przedawkować. Co więcej, niweluje on ryzyko przedawkowania nawozów sztucznych. 

Jak stosować humus ogrodniczy?

Preparaty humusowe dostępne są w rożnych postaciach: proszków, papek lub płynów. Stosujemy je co najmniej dwa razy w roku, wiosną przy wysiewach i sadzeniu oraz jesienią. Humus w proszku należy rozsypać na powierzchni gleby a następnie wymieszać. Nawóz w płynie rozcieńcza się z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Przy sadzeniu lub przesadzaniu, wlewa się niewielką ilość do dołka, w którym później umieszcza się roślinę. Aby nawóz mógł jak najszybciej przedostać się do strefy korzeniowej roślin, producenci zalecają stosowanie go przed lub w czasie deszczu. W ciągu roku dobrze jest wykonywać dodatkowe zabiegi, jak dokarmianie dolistne humusem, lub opryski. Pozwala to na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych. Jesienią, nawóz kompleksowo rozkłada resztki pożniwne, dzięki czemu uzyskamy żyzną ziemię w przyszłym roku. Preparaty humusowe, po zbiorach przygotują rośliny wieloletnie do zimowego spoczynku.

Uniwersalne i dedykowane

W sklepach ogrodniczych można znaleźć humusy ogrodnicze uniwersalne, polecane do nawożenia wszystkich roślin, jakie mamy w ogrodzie. Istnieją również specjalne rodzaje nawozów, dedykowane dla określonych gatunków kwiatów, np. hortensji czy storczyków, owoców jagodowych, jak truskawki i poziomki, oraz do warzyw np. pomidorów i papryki. Jeśli nie posiadamy ogródka, możemy zastosować humus do roślin balkonowych. Każdy rodzaj nawozu naturalnego stosuje się do poprawienia klasy gleby, bez chemii i nawozów sztucznych.