Profesjonalna siatka na tunel foliowy do zabezpieczenia upraw
W uprawach roślin konieczne jest stosowanie różnego rodzaju akcesoriów, które pozwalają na zabezpieczenie ich przed działaniem czynników zewnętrznych. Wśród nich wyróżnia się m.in. siatki na tunele foliowe. Do czego służą i gdzie warto je zastosować?
Do czego służy siatka na tunel foliowy?
Stosowanie tuneli foliowych ma na celu zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków do wzrostu. W takich przestrzeniach zwykle panuje znacznie wyższa temperatura, a nawodnienie jest ściśle kontrolowane. Trzeba jednak pamiętać, że w standardowych tunelach do roślin wciąż dociera duża ilość promieni słonecznych. Siatki ochronne mają za zadanie minimalizować ich negatywny wpływ na kondycję roślin.
Nadmierne nasłonecznienie, a także działanie promieni słonecznych bezpośrednio na liście roślin mogą być przyczyną ich poparzenia. To powoduje znacznie gorszą kondycję upraw, a także niższą jakość uzyskiwanych plonów. Z siatek na tunele foliowe korzysta się głównie w upalne dni. Dzięki nim rośliny nie są narażone na poparzenia, a wilgoć nie wyparowuje tak szybko z gleby.
Dlaczego warto stosować siatki maskujące na tunel foliowy?
Siatka ochronna na tunel foliowy pozwala na zwiększenie korzyści finansowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu plonów jest więcej i są one lepszej jakości. Wilgoć nie paruje tak szybko, co przekłada się również na oszczędność środków podczas prowadzenia uprawy. Siatki maskujące na tunel foliowy są również dość tanie, a raz kupione pozwalają na bezproblemowe wykorzystywanie przez co najmniej kilka lat.
Siatka pozwala również na uchronienie konstrukcji całego tunelu przed szybszym zniszczeniem. Ogranicza bowiem działanie wiatru, mrozu, deszczu oraz gradu. Stabilizuje tunel, dlatego jest on mniej podatny na uszkodzenia. Folia stosowana w jego konstrukcji może się łatwo przerwać, dlatego warto ją dodatkowo zabezpieczyć.
Jak wybrać siatkę cieniującą na tunel?
Drobna, mocno pleciona siatka cieniująca ochroni nawet młode, wrażliwe sadzonki.
Obecnie wybór siatek ochronnych na tunel foliowy jest bardzo duży. Znaczenie ma przede wszystkim gęstość splotu, która odpowiada za przepuszczanie określonego procentu promieniowania słonecznego. Ten parametr musi zostać dostosowany do potrzeb roślin znajdujących się w tunelu. Oprócz tego dostępne produkty różnią się od siebie również dodatkowymi wzmocnieniami i sposobami wykończenia.
– Dla niektórych osób znaczenie ma cena siatki cieniującej. Droższe będą egzemplarze dodatkowo wzmocnione. Często na brzegach znajdują się specjalne, metalowe oczka, które pozwalają na jeszcze łatwiejsze zamontowanie. Warto pamiętać, że takie produkty kupuje się raz na kilka sezonów – mówi specjalista z firmy Symar, oferującej siatki o wielu zastosowaniach.
Bardzo ważne jest też dopasowanie odpowiedniego rozmiaru siatki do wielkości tunelu. Z tego powodu dobrym pomysłem jest stawianie na produkty tworzone na wymiar.
Jakość wykonania siatki maskującej na tunel foliowy
Bardzo ważna jest jakość wykonania siatki do tuneli foliowych. Zazwyczaj do jej stworzenia wykorzystuje się polietylen. Nie chłonie wody, dlatego zachowuje odpowiedni stan przez dłuższy czas. Nie pleśnieje i nie niszczy się pod wpływem skrajnych temperatur. Jakość wykonania siatki wpływa bezpośrednio na to, jak często należy ją wymieniać.