Inteligentny ogród – na jakie funkcje warto się zdecydować?
Dzięki rozwiązaniom mobilnym w prosty sposób przestrzeń wokół domu może stać się inteligentnym ogrodem.
Inteligentne rozwiązania są w ostatnim czasie niezwykle popularne. Kojarzą się one głównie z domem, jednak coraz częściej stosuje się je również poza budynkiem. Jakie rozwiązania tego typu cieszą się największym zainteresowaniem w ogrodach?
Czym jest inteligentny ogród?
Inteligentny ogród obejmuje systemy nawadniania, podgrzewania, nasłonecznienia czy nawet monitorowania przestrzeni, którymi można sterować zdalnie. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się zarządzanie wszelkimi instalacjami z poziomu własnego smartfona – poprzez specjalną aplikację mobilną. Inteligentny ogród ma mnóstwo ciekawych funkcji, a także czujników, które pozwalają na automatyczne zarządzanie markizami, nawodnieniem czy światłem. Takie systemy są często montowane, zwłaszcza w okolicach nowo powstających budynków, nie tylko tych mieszkalnych. Wpływają one na komfort korzystania z nieruchomości, a także zapewniają oszczędność energii.
Zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie
Jedną z najpopularniejszych funkcji stosowanych w inteligentnych ogrodach jest zdalne sterowanie oświetleniem. Wystarczy zamontować odpowiednie lampy w okolicach fasady, ścieżek czy tarasu. Sterowanie światłem następuje wówczas z wykorzystaniem specjalnego pilota lub aplikacji mobilnej. Użytkownik może sam wybrać jasność czy barwę oświetlenia.
– Sterowanie oświetleniem ogrodowym jest bardzo wygodne. W ten sposób można oświetlić nie tylko sam teren, lecz także fasadę budynku, a nawet poszczególne nasadzenia. To popularne rozwiązanie nie tylko w przypadku prywatnych domów, lecz także obiektów użyteczności publicznej – mówi specjalista z firmy F&Home.
Podgrzewany podjazd w inteligentnym ogrodzie
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na stworzenie na swojej posesji podjazdu, na którym można parkować samochód. Często pełni on również funkcję wjazdu do garażu. Taki podjazd można wyposażyć w instalację podgrzewającą. Dzięki temu w czasie zimy, a zwłaszcza w momencie, gdy na drogach pojawia się lód, kostka pozostanie całkowicie czysta. Ułatwi to wjeżdżanie i wyjeżdżanie z garażu, zwłaszcza gdy podjazd jest dość stromy.
Inteligentne podlewanie ogrodu
Inteligentne podlewanie ogrodu to kolejna funkcja, która cieszy się dużym zainteresowaniem. W glebie montuje się specjalne czujniki, które wykrywają, czy w danym momencie występuje zapotrzebowanie na wodę. Jeśli tak, system się uruchamia. W ten sposób można zadbać o to, by rośliny nie zostały ani przesuszone, ani przelane. Dodatkowo, integrując system z serwisem pogodowym – podlewanie nie zostanie uruchomione jeżeli z prognozy wynika, że w najbliższym czasie możliwe są opady.
Sterowanie markizami ogrodowymi
W inteligentnych ogrodach stosuje się również instalację, która pozwala na zarządzanie markizami. Takie systemy są wyposażone w specjalne czujniki. Umożliwiają one wykrycie stopnia nasłonecznienia w danym miejscu. Dzięki temu markiza może rozwinąć się sama, chroniąc Cię przed wiatrem lub słońcem. Użytkownik ma również opcję samodzielnego zarządzania stopniem rozwinięcia materiału.
Monitoring w inteligentnym ogrodzie
Inteligentny ogród domowy może obejmować również monitoring. Zastosowanie kamer pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa zarówno w budynku, jak i na przynależącym do niego terenie. To doskonałe rozwiązanie także w sytuacji, gdy chcesz mieć pod kontrolą to, co dzieje się na działce, nawet gdy nie ma Cię w domu.