Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce najlepiej uprawiać?

Szklarnia ogrodowa

Rośliny uprawne potrzebują doskonałych warunków, aby wydały obfite plony. Dlatego też coraz więcej miłośników ekologicznych rozwiązań decyduje się na montaż szklarni przydomowej, która umożliwia sukcesywne uprawianie nawet najbardziej wymagających gatunków warzyw i owoców. Sprawdź, jakie gatunki roślin warto uprawiać w szklarni ogrodowej.

Co można sadzić w szklarni przydomowej?

Uprawa warzyw, owoców oraz ziół w szklarni niesie ze sobą więcej korzyści niż uprawa roślin na świeżym powietrzu. Przede wszystkim jest to jeden z najprostszych sposobów na przedłużenie sezonu wegetacyjnego roślin, co w efekcie przyczynia się do uzyskania zdrowych i obfitych zbiorów. Szklarnia ogrodowa idealnie nadaje się do uprawy ogórków, pomidorów – szczególnie odmian Bekas, Gloriana i Grace, a także papryki. W szklarni przydomowej wykonanej z poliwęglanu – materiału cechującego się doskonałymi właściwościami cieplnymi, można hodować również bakłażany, sałatę, kalarepę oraz kalafior.

Szklarnia ogrodowa to znakomite miejsce do uprawy owoców, w tym truskawek, poziomek i malin – czyli gatunków szczególnie uwrażliwionych na działanie czynników atmosferycznych. Zabezpieczenie ich przed zimnem oraz opadami deszczu sprawi, że rośliny nie tylko szybciej zaowocują, ale będą także o wiele smaczniejsze niż te pochodzące z tradycyjnej uprawy. Miłośnicy tropikalnych smaków mogą zdecydować się na hodowlę np. arbuzów, melonów czy ananasów. Jeżeli chodzi o zioła, to w szklarni przydomowej z powodzeniem można uprawiać aromatyczną bazylię, oregano, tymianek, miętę, kolendrę oraz szałwię.

Jaką szklarnię wybrać na początek?

Rozważając możliwość zakupu szklarni ogrodowej poliwęglanowej, warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak wielkość powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania, a także nasze indywidualne potrzeby. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem bądź posiadaczem niewielkiej działki, to wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup szklarni wyróżniającej się kompaktowymi wymiarami. Tego typu konstrukcje znajdziemy w ofercie marki Botanic. Modele takie jak Agrosfera Kompakt czy Botanic Tulipan Mini doskonale sprawdzą się praktycznie w każdym ogrodzie. W ofercie producenta są też większe modele, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Warto wspomnieć tutaj o tym, że są to konstrukcje przystosowane do samodzielnego montażu, łatwe w przenoszeniu, przez co też niezwykle komfortowe w użytkowaniu.