Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Czy płytki drewnopodobne sprawdzą się w jadalni?

płytki drewnopodobne

Planujesz aranżację jadalni i zastanawiasz się, jakie elementy wykończenia wybrać? Kuszą Cię płytki drewnopodobne, jednak nie masz pewności, czy to właściwy wybór? Skorzystaj z naszych wskazówek i przekonaj się, że to strzał w dziesiątkę, który nie tylko umożliwi stylową aranżację wnętrza, ale także zwiększy jego funkcjonalność. Dowiedz się już, jakie płytki podłogowe imitujące drewno wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Jadalnia – co powinno się w niej znaleźć?

Jadalnia to miejsce przeznaczone na wspólne spożywanie posiłków. Niezależnie od metrażu wnętrza powinien się w nim znaleźć zestaw stołu z krzesłami, który zapewni każdemu domownikowi i gościowi wygodne miejsce siedzące. Jednak to elementy wyposażenia, od których zależy komfort, dlatego warto zadbać również o pozostałe, równie istotne kwestie. Wśród nich z pewnością należy wymienić odpowiednie oświetlenie i wykończenie podłóg. Do  popularnych rozwiązań w jadalni należą panele laminowane, winylowe i deski wykonane z naturalnego drewna. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się płytki podłogowe imitujące drewno, dlatego prezentują się bardzo podobnie do paneli i drewnianych desek. Dzięki temu można je z łatwością wkomponować w każdą aranżację, gdyż pasują do wystroju w stylu klasycznym, nowoczesnym, loftowym, glamour czy skandynawskim.

Płytka podłogowa drewnopodobna – poznaj jej zalety

Płytka podłogowa drewnopodobna łączy w sobie wiele zalet, które warto poznać jeszcze przed zakupem. Przede wszystkim materiał gresowy jest trwały, wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego świetnie sprawdzi się w często eksploatowanych pomieszczeniach, po których poruszają się również zwierzęta domowe. Dzięki temu raz położone płytki na podłodze przez wiele lat pozostaną w niezmienionym stanie. Dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania czystości, gdyż surowiec ten jest prosty i szybki w czyszczeniu, gdyż wystarczy wilgotny mop ze środkiem przeznaczonym do mycia płytek. Gres nie niszczy się pod wpływem wody, zmian temperatur czy dużej wilgoci, która często panuje w jadalniach połączonych z kuchnią. Struktura drewna jest zwykle idealnie odwzorowana, a jednocześnie płytki są znacznie tańszą alternatywą dla naturalnego surowca. Imitacja wzoru pozwala stworzyć przytulne wnętrze, idealne do rodzinnego biesiadowania.

Czy płytka podłogowa drewnopodobna ma jakieś wady?

Płytka podłogowa drewnopodobna ma mnóstwo zalet, co udowadnia powyższy akapit. Jednak wiele osób zastanawia się, czy materiał ten ma jakieś wady. Tak naprawdę kwestia słabych stron gresu zależy od podejścia użytkownika. Dla jednych coś, co jest wadą, dla innych jest nic nie znaczącym detalem, na który bez problemu przymkną oko. Do najczęściej wymienianych wad płytek gresowych drewnopodobnych zalicza się fakt, że pomimo łatwego czyszczenia takiej powierzchni, modele z wyraźną i wyczuwalną w dotyku strukturą z licznymi żłobieniami są trudniejsze w dokładnym czyszczeniu. Wszystko ze względu na specjalnie wykonane nierówności i bruzdy, w których bardziej gromadzi się kurz i inne zabrudzenia.

Ponadto płytki podłogowe drewnopodobne są dużo chłodniejsze w dotyku niż drewniana powierzchnia, dlatego często konieczne jest zastosowanie dywanu w celu zwiększenia własnego komfortu. Choć warto wiedzieć, że wada ta w lecie staje się zaletą, gdy doskwierają upały, a płytki dają przyjemne uczucie chłodu pod stopami. Gres nie jest podatny na uszkodzenia, o czym wspominaliśmy w powyższym akapicie, jednak mogą zdarzyć się niefortunne i nieprzewidziane sytuacje, które spowodują odprysk na płytce. Jej renowacja jest bardzo skomplikowanym procesem i nie zawsze możliwym, podczas gdy podłogę drewnianą praktycznie zawsze można naprawić i przywrócić jej estetyczny wygląd.

Gres podłogowy drewniany – czym się kierować podczas wyboru?

Istnieje kilka czynników, którymi warto się kierować podczas zakupu gresowych płytek drewnopodobnych. Przede wszystkim istotny jest rozmiar. Na rynku dostępne są dłuższe i krótsze modele, jak i szersze oraz węższe. Aby wybrać te właściwe warianty, wystarczy w tej kwestii podążać za indywidualnym gustem. Jednak sam rozmiar to nie koniec kryteriów. Kolejnym z nich jest kolor, a właściwie gatunek drewna, którym inspirowane są dane płytki. 

Wybrany model może być bardzo jasny, prawie biały, który znakomicie sprawdzi się w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach czy też skandynawskich, w których dominuje jasna kolorystyka. Ich przeciwieństwem są bardzo ciemne płytki drewnopodobne, np. odcień wenge. Takie modele to doskonały wybór do industrialnych i loftowych wnętrz, w których często panuje półmrok, surowość i prostota. Warto także wspomnieć o pośrednich kolorach, które pasują do tradycyjnych i rustykalnych aranżacji. Istotny jest także odzwierciedlony rysunek drewna – słoje i sęki mogą być bardzo wyraźne i mocno zarysowanie, jak i również praktycznie niewidoczne. Wszystko zależy od prywatnych preferencji i gustu.

Kolor płytek warto dopasować do dominujących odcieni w jadalni, w tym między innymi do mebli. Powinny dobrze współgrać z wybranym stołem i krzesłami, dodatkowo ewentualnie z barkiem czy kredensem, który również znajduje się w tym samym pomieszczeniu. Dzięki temu wnętrze będzie spójne. Harmonię można także uzyskać w przypadku, gdy odcień płytek gresowych drewnopodobnych będzie nawiązywał do stolarki drzwiowej lub okiennej.

Gdzie kupić wysokiej jakości gres podłogowy drewniany?

Płytka gresowa drewnopodobna to doskonały wybór, jednak warto dokonać zakupu w sprawdzonych miejscach. Najlepiej odwiedzić sklepy stacjonarne lub internetowe, które specjalizują się w sprzedaży tego rodzaju materiałów wykończeniowych i oferują gres od renomowanych producentów. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zakup okaże się znakomitą inwestycją. Doskonałym tego przykładem jest sklep Terrano, w którym można znaleźć szeroki wybór płytek gresowych drewnopodobnych, idealnie wpisujących się w obecnie obowiązujące trendy wnętrzarskie.