Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jadalnia — jak praktycznie i stylowo ją urządzić?

Biuro projektowe Rzeszów

Jadalnia to miejsce spotkań oraz pomieszczenie, które kojarzy się z wyjątkowymi wydarzeniami rodzinnymi. Bez względu na to, czy jest to oddzielne pomieszczenie, czy część kuchni, bądź salonu warto by zostało zaaranżowane ze smakiem w odpowiednie elementy podstawowe oraz detale. Dobrze jest również spojrzeć nieco szerzej na to pomieszczenie. W końcu nie jest to jedynie pokój do spożywania posiłków, ale również miejsce, gdzie spotyka się cała rodzina oraz goście. Zatem jak praktycznie i stylowo urządzić jadalnie?

Jak powinna wyglądać podłoga w jadalni?

W artykule „10 powodów, dla których warto zatrudnić architekta wnętrz” omówiono, jak ważne jest profesjonalne podejście do zaprojektowania poszczególnych pomieszczeń. W tym artykule chcemy porozmawiać o jednym z istotniejszych pomieszczeń w budynku, czyli jadalni.

Pierwszym aspektem, jaki należy rozpatrzyć podczas projektowania tego pomieszczenia, jest jego podłoga i materiał, z którego ma być ona wykonana. W tym przypadku liczy się wytrzymałość, ponieważ będzie ona narażona na częste rysowanie nogami krzeseł oraz na różnego rodzaju zabrudzenia. Nie należy zapominać również o efekcie wizualnym, który najlepiej jest połączyć z funkcjonalnością. Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest również twardość podłogi i jej odporność na ścieranie. Materiałami, które sprawdzą się najlepiej w jadalni, będą zatem kamień, żywica, cement oraz dobrej jakości płytki ceramiczne.

Ściany w jadalni: stonowane czy odważne kolory?

Z uwagi na fakt, że jadalnia jest pomieszczeniem podatnym na różne zabrudzenia, warto również zwrócić szczególną uwagę na aranżacje ścian w tym miejscu. Dobrze byłoby, gdyby farba, którą wybierzemy, była odporna na zachlapanie i zabrudzenia. Jeśli chodzi o kolory, należy je dopasować do wielkości pomieszczenia. W małej jadali najlepiej postawić na odcienie bieli i stonowane pastele, które nadadzą wnętrzu przestronności. W dużych pomieszczeniach otwartych na salon można pokusić się o mocniejsze kolory.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w jadalni?

Planując oświetlenie jadalni, należy pamiętać, że zawsze najlepszym źródłem światła będzie słońce. Z tego powodu dobrze jest umieścić stół w pobliżu okien wychodzących na południe lub południowy zachód. W przypadku braku takiej możliwości należy skupić się na doborze dobrej jakości oświetlenia sztucznego, takiego jak duża lampa umieszczona centralnie nad stołem. Ciekawym rozwiązaniem nadającym jadalni odpowiedniego klimatu mogą być kinkiety umieszczone na ścianach.

Meble, które sprawdza się w jadalni

Podstawowym wyposażeniem jadalni jest ergonomiczny stół i wygodne krzesła. Jest to niezbędne minimum, którego wielkość powinna być dostosowana do ilości domowników oraz gości, którzy odwiedzają dom. Styl, w jakim powinny być utrzymane meble, powinien korespondować z resztą domu, tak by tworzyć spójna całość. Ciekawym pomysłem może być również połączenie klasycznego, dużego stołu i nowoczesnych krzeseł. Tradycyjny, drewniany stół można przełamać również metalowymi nogami w stylu industrialnym. Poszukując ciekawych rozwiązań w temacie połączeń mebli, warto zwrócić się do specjalistów takich jak Architekt – Projektant wnętrz Rzeszów, który doradzi nam rozwiązania najlepiej dopasowane do naszego domu.