Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Pompa ciepła powietrze-woda, to się opłaca!

Pompa ciepła powietrze-woda

Myślisz o modernizacji swojej kotłowni lub przymierzasz się do budowy domu? Jeśli tak, to jednym z większych wyzwań będzie decyzja o wyborze sposobu ogrzewania domu. Dotychczas stosowane kotły na paliwa stałe, gaz i olej stopniowo będą wychodzić z użycia. Ich miejsce zajmą ekologiczne źródła ciepła, wykorzystujące energię odnawialną. Do takich zalicza się m.in. pompa ciepła powietrze-woda. Już dziś jest ona bardzo często wybierana przez inwestorów i szacuje się, że w kolejnych latach jej popularność będzie coraz bardziej rosła. To świetna wiadomość, która może zapowiadać coraz niższe ceny tych urządzeń i zwiększoną dostępność na rynku.

Jak wygląda pompa ciepła powietrze-woda?

Urządzenie składa się z dwóch elementów. Jest nim jednostka wewnętrzna, przypominająca split z systemów klimatyzacji, instalowana na ścianie pomieszczenia. Drugim elementem jest agregat zewnętrzny, o rozmiarach nieco większych od agregatu klimatyzacji. Montuje się go na specjalnie przygotowanym fundamencie betonowym, z uwagi na dość duży ciężar samego urządzenia. Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje energię odnawialną obecną w powietrzu, która następnie jest przekształcana na ciepło użytkowe, którym możemy ogrzewać pomieszczenia, jak także podgrzewać ciepłą wodę użytkową CWU. Aby cały system PC mógł działać prawidłowo, potrzebne jest zasilanie elektryczne. Właśnie z tym tematem wiążą się pewne obawy osób, rozważających inwestycję w pompę ciepła.

Czy pompa ciepła jest wydajna i efektywna?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, dla których koszty eksploatacji pomp ciepła i ogrzewanymi nimi budynków są istotne. Średnia efektywność tych instalacji wynosi od 3,5 do 4,5. W praktyce oznacza to, że z 1 kWh zużytego prądu, pompa ciepła generuje od 3,4 do 4,5 kWh energii. Łatwo zatem przeliczyć jak duży zysk z inwestycji można mieć i jak szybko się on pojawi. Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zasilanie pomp ciepła enerrgią elektryczną uzyskaną z paneli fotowoltaicznych, jeśli dom został w nie wyposażone. Uśredniając, koszt ogrzewania domu o powierzchni około 130 metrów wraz z podgrzewaniem CWU to roczny wydatek ok. 1800 złotych, pod warunkiem korzystania z pompy ciepła. Przy systematycznie rosnących cenach gazu, oleju opałowego lub węgla, z roku na rok będzie to inwestycja coraz bardziej opłacalna. 

Jakie korzyści daje pompa ciepła?

Oszczędności finansowe

Nie trzeba nikogo przekonywać, że mniejsze wydatki na ogrzewanie i CWU to wystarczający powód, by inwestować w pompę ciepła. Im szybciej pojawi się ona w twoim domu, tym szybciej zaczniesz na tym zarabiać. Warto pamiętać, że duży wybór pomp ciepła pozwala dopasować je do potrzeb każdego gospodarstwa domowego, ale również firmy, która chce w ten sposób unowocześnić swoją siedzibę.

Ochrona środowiska

Odnawialne źródła energii OZE to przyszłość dla całego świata. Korzystanie z OZE oznacza zdecydowanie mniejszą emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i efektywną ochronę środowiska na każdym poziomie. Bezpieczne dla otoczenia pompy ciepła są ponadto trwałe i praktycznie bezobsługowe przez wiele kolejnych lat, pomijając standardowy serwis gwarancyjny i okresowe przeglądy.

Przyjazność dla alergików

Ogrzewanie domu pompą ciepła ma wiele zalet, przede wszystkim dla alergików. Ciepłe powietrze może być dodatkowo filtrowane i pozbawiane zanieczyszczeń pochodzenia zewnętrznego, a optymalny poziom wilgotności ma zbawienny wpływ na nasz organizm, stan zdrowia oraz dobre samopoczucie domowników.

Jeżeli zainteresował cię temat pomp ciepła i chcesz się o nich dowiedzieć jeszcze więcej, zajrzyj na stronę https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/,