Dom prefabrykowany. Czy warto zdecydować się na jego budowę?
![Dom prefabrykowany. Czy warto zdecydować się na jego budowę?](https://architekci24h.pl/wp-content/uploads/2022/12/9aec8b2779572213257ac9763e0b6401-1024x683.jpg)
Szybko, niedrogo i do tego tak, aby spełnić Twoje oczekiwania? Czy te cechy da się połączyć podczas budowy domu jednorodzinnego? Nie zawsze jest potrzeba, aby stawiać duży budynek. Do tego takie rozwiązania często są skomplikowane w realizacji i do tego kosztowne. Odchodzi się już pomału od modelu, w którym budujemy domy dla wielopokoleniowych rodzin. Dążymy też do minimalizacji rzeczy, którymi się otaczamy. W tej sytuacji gotowe domy prefabrykowane wydają się idealnym rozwiązaniem. Jednak mimo licznych zalet wiele osób nadal ma opory, aby zdecydować się na tę formę budowy. Postaramy się pokazać dla kogo będzie to dobra inwestycja.
Czym są gotowe domy prefabrykowane?
Dla wielu osób budowa wymarzonego domu to życiowy cel. Poczucie dużo większej swobody niż mieszkając w bloku, dogodne otoczenie oraz łączenie życia wewnątrz budynku a aktywnościami w jego otoczeniu brzmią, jak opis idealnego miejsca do życia. Jednak budowa domów bywa często poza zasięgiem możliwości finansowych i logistycznych osób dysponujących przeciętnym budżetem. Czy to powód, aby rezygnować ze swoich planów? Dom prefabrykowany, czyli bazującyna modułowych, gotowych elementach będzie dużo tańszy od tradycyjnego projektu, a również może spełniać wszystkie oczekiwania.
Co wpływa na niższą cenę? Poleganie na pewnym schemacie automatycznie obniża koszty. Nie trzeba angażować architekta, który co prawda ma indywidualne podejście, ale też sporo liczy sobie za swoje usługi. Czasami jest to kwota sięgająca nawet 15-20% całości inwestycji. Kolejna kwestia to także to, że gotowe projekty domów spełniających określone kryteria nie wymagają pozwolenia na budowę. Dlatego warto śledzić aktualne przepisy, bo być może będzie można postawić gotowy budynek z poddaszem użytkowym bez potrzeby załatwiania kosztownych formalności.
Budowa domu. Od czego zacząć?
Budowę domu rozpoczyna się zawsze od przygotowanie na placu budowy miejsca, w którym zostanie postawiony budynek. W zależności od wybranej technologii wykopywane są fundamenty lub wykonywane inne prace. Później stawiane są mury, a na końcu dach. Domy szkieletowe powstające z prefabrykatów betonowych lub innych gotowych elementów mogą powstać dużo szybciej niż te stawiane tradycyjnie.
Do tego klienci mają możliwość wyboru wielu różnych materiałów i technologii. Domy mogą być stawiane w tzw. technologii kanadyjskiej lub wykorzystując drewniany szkielet. Technologia wpływa na ostateczny wygląd konstrukcji, jej funkcjonalność oraz oczywiście koszty inwestycji.
Jak ekonomicznie przeprowadzić budowę domu?
Nie bez znaczenia są także późniejsze niskie koszty utrzymania budynku. Dlaczego taki dom kosztuje dużo mniej niż tradycyjny? Zastosowana technologia budowy powoduje, że eliminuje się ryzyko błędów konstrukcyjnych, które są powszechne przy typowej realizacji. Poszczególne elementy mogą być do siebie perfekcyjnie dopasowane, a to wpływa na lepszą izolację termiczną budynku. W efekcie zmniejszają się koszty ogrzewania.
Osoby, które decydują się na budowę domu prefabrykowanego drewnianego często biorą pod uwagę jego neutralny wpływ na środowisko, szczególnie w kontekście stosowanych materiałów. Drewno jest naturalnym surowcem zdolnym do wiązania CO2, a profesjonalnie przygotowane drewno konstrukcyjne to wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne materiał budowlany.
Plusem jest także to, że modułowy szkielet w żaden sposób nie wpływa negatywnie na wykończenie domu. Dom modułowy można więc dopasować do indywidualnych wymagań klienta.