Co warto wiedzieć o biokominku?
Modne, efektowne i nowoczesne biokominki to rozwiązanie dla osób, które marzą o pięknym palenisku w swoim domu, ale sytuacja lokalowa czy architektoniczna do tej pory im to uniemożliwiała. Biokominek coraz częściej można spotkać w nowoczesnych wnętrzach. Trudno się dziwić – kominki na biopaliwo są ekologiczne i uniwersalne, bez problemu ustawimy je w dowolnym miejscu. Więcej na ten temar znajdziemy w artykule.
Czym jest biokominek?
Nowoczesne biokominki to nowe wcielenie kominka, do którego używa się biopaliwo, które jest na bazie alkoholu etylowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń grzewczych nie emitują dymu ani zapachu, a po skończeniu się biopaliwa nie zostaje popiół. Biorąc pod uwagę ekologiczność tego rozwiązania kominki zyskały przedrostek bio-. Ze względu na swoje nowoczesne formy są ciekawym pomysł na klimatyczną i interesującą dekorację wnętrza. Najczęściej spotya się biokominek w salonie. Jest to idealne rozwiązanie jako dodatkowe i niezależne źródło ogrzewania mieszkania. Warto przeanalizować zalety i funkcjonowanie tego typu kominków.
Jakie są zalety biokominków?
Biokominki posiadają mnóstwo zalet. Dzięki nim każdy może mieć własny kominek w domu. Problemy takie jak brak miejsca dla ustawienia kominka czy brak ciągu kominowego nie stanowią już problemu, ponieważ biokominek można zamontować we wnęce lub postawić w dowolnym miejscu. Wszystko zależy od formy biokominka, ponieważ istnieją biokominki wolnostojące, biokominki narożne, biokominki wiszące, biokominek portalowy albo biokominki stołowe. Nowoczesny biokominek zwraca uwagę i jest nietypową dekoracją wnętrza. Pasuje do każdej aranżacji i każdego stylu, dlatego można go stosować także w wystroju eklektycznym czy klasycznym. Dzięki kominkom na biopaliwo można “przeszklić” fragment ściany i zdecydować, czy chce się ją wypełnić płomieniem, czy nie . Jest to bardzo dobry pomysł do sypialni, które są połączone z łazienką. Mobilny charakter biokominka powoduje, że można nim zaaranżować przestrzeń sypialni, salonu czy łazienki. Kominki są idealne dla wnętrz, jak i na balkonie, tarasie czy patio. Paliwo do kominków jest przyjazne dla środowiska, ponieważ charakteryzuje się bezdymnym i bezwonnym spalaniem. Biokominek dzięki swojej mobilności można w każdej chwili schować, np. po zimie bądź korzystać z niego wyłącznie w wybranych momentach, gdy przyjdą goście albo chcąc umilić sobie wieczór na tarasie.
Jak działa eko kominek?
Budowa biokominka nie jest skomplikowana. Obudowę wykonuje się ze stali nierdzewnej, która jest pokryta farbami odpornymi na działanie wysokich temperatur. Dodatkowo do produkcji kominków ekologicznych używa się płyty MDF, szkło hartowane, ceramikę oraz beton. Biokominki wyposażone są w palnik na etanol. Gdy zbiornik jest pełny, wystarczy podłożyć ogień i cieszyć się kominkiem. Jeśli natomiast chcemy zgasić płomień, wystarczy odciąć dopływ tlenu. Z tego powodu do każdego zestawu dołączona jest specjalna rączka do regulacji i gaszenia ognia. Można nią zagasić ogień lub zasunąć za jej pomocą pokrywę wbudowaną w palenisko. Zaleca się pozostawienie zasuniętej pokrywy, aż do kolejnego rozpalenia biokominka. Myśląc nad zakupem biokominka, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, z jakiego tworzywa jest wykonany. Materiały powinny być odporne na działanie ognia. W domu urządzenie powinno zostać umieszczone z dala od przedmiotów łatwopalnych. W kominki pali się ogień, dlatego warto umieścić go w miejscu, do którego nie mają bezpośredniego dostępu zwierzęta czy dzieci.