Jak przygotować się do montażu ogrzewania na podczerwień w starym domu?
Montaż nowego systemu ogrzewania w starym budynku może być Twoim wyborem lub… koniecznością. Coraz więcej gmin wprowadza uchwały antysmogowe zakazujące korzystania z nieefektywnych źródeł ciepła. Niewykluczone, że taki zakaz już niedługo będzie dotyczyć również Ciebie – a może już tak jest?
Jeśli czeka Cię wymiana systemu grzewczego i myślisz o montażu ogrzewania na podczerwień, sprawdź koniecznie, jak się do tego przygotować. Dzięki temu unikniesz zbędnych kosztów, a jednocześnie zadbasz o wydajność systemu.
Czy w każdym starym budynku można zamontować ogrzewanie na podczerwień?
Systemy wykorzystujące folie grzewcze emitujące podczerwień są projektowane tak, by można było je montować w budynkach mieszkalnych dowolnego rodzaju: jedno- i wielorodzinnych, zbudowanych z cegły, z tzw. wielkiej płyty czy innych materiałów. Pod tym względem nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o montaż ogrzewania na podczerwień.
Problem może leżeć w innym miejscu – wewnątrz budynku. To, czy w Twoim domu można zamontować folie grzewcze, będzie zależało przede wszystkim od rodzaju posadzki. Ten system grzewczy, inaczej niż w przypadku tradycyjnego wodnego ogrzewania podłogowego, doskonale nadaje się do montażu pod podłogami drewnianymi: z desek, paneli czy parkietu. Jeśli szukasz systemu ogrzewania w budynku, w którym na podłodze są ułożone płytki, lepiej zdecydować się na elektryczne maty grzewcze.
Pewnym wyzwaniem w przypadku montażu folii na podczerwień okazują się drewniane stropy – takie, jakie spotyka się np. w starych kamienicach. Jeśli chcesz ułożyć folie na takiej posadzce, musisz wybrać nieco inną metodę niż w przypadku zwykłej wylewki betonowej. Będzie to wymagało zastosowania płyty OSB jako pierwszej warstwy.
Zanim zdecydujesz się na wykorzystanie folii na podczerwień jako systemu grzewczego w swoim domu, przyjrzyj się dokładnie temu, jak ustawione są na podłodze meble i inne sprzęty. To istotna kwestia, ponieważ aby ogrzewanie podczerwienią było efektywne, folie powinny pokrywać około 80% powierzchni podłogi, ale jednocześnie nie mogą znajdować się pod szafami, łóżkami i innymi ciężkimi przedmiotami.
Jeżeli w pokojach w Twoim domu ilość wolnego miejsca na posadzce jest niewielka, może się okazać, że folie grzewcze sprawdzą się jedynie jako rodzaj ogrzewania uzupełniającego.
Termomodernizacja – sposób na zapewnienie większej efektywności ogrzewania
Pokrycie ścian domu izolacją, docieplenie dachu i stropów oraz wymiana okien i drzwi na szczelne – takie inwestycje warto przeprowadzić niezależnie od tego, jaki system ogrzewania wybierzesz. W ten sposób możesz zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną nawet kilkakrotnie. W przypadku folii na podczerwień szczególnie warto o to zadbać. Jest to rodzaj ogrzewania elektrycznego – a obecnie, gdy stawki za pobór prądu rosną, opłaca się ograniczać jego zużycie bardziej niż kiedykolwiek.
Przeprowadzenie termomodernizacji w połączeniu z wymianą źródła ciepła na nowe jest korzystne z jeszcze jednego powodu. Obecnie możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej oraz z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. Lepiej nie odkładać tej inwestycji w czasie – na razie nic nie wiadomo o zniesieniu możliwości odliczenia kosztów wymiany źródła ciepła od podatku, ale w przypadku dofinansowania pula środków jest ograniczona.
Jakich prac remontowych wymaga montaż folii grzewczych?
Samo ułożenie folii grzewczych na podłodze i podłączenie ich do instalacji elektrycznej jest łatwym zadaniem – z niektórymi pracami poradzisz sobie nawet samodzielnie.
Pamiętaj natomiast o jednej bardzo ważnej kwestii. Montaż folii grzewczych zawsze wymaga usunięcia warstw posadzki aż do wylewki betonowej. Oznacza to, że musisz pozbyć się paneli, parkietu czy desek drewnianych oraz podkładu – a potem ułożyć nowe warstwy.
Przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu folii na podczerwień jako źródła ciepła poproś także elektryka, by sprawdził stan instalacji elektrycznej. Ogrzewanie na podczerwień korzysta ze standardowego prądu 230 V (nie ma potrzeby zmiany instalacji na trójfazową), jednak w starszych budynkach podłączenie może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla instalacji.
Tutaj możesz przeczytać więcej o montażu folii grzewczych: https://www.krilblohm.pl/produkty/folie-grzewcze#samodzielny-montaz
Co, jeśli nie podłogówka? Inne możliwości ogrzewania domu podczerwienią
Załóżmy, że nie planujesz generalnego remontu w domu i chcesz wymienić system grzewczy, unikając zrywania posadzki. Czy to oznacza, że musisz zrezygnować z ogrzewania podczerwienią?
Niekoniecznie – alternatywą dla ogrzewania podłogowego są grzejniki na podczerwień. To urządzenia grzewcze w formie paneli o nowoczesnym wyglądzie. Możesz je zamontować w wybranym miejscu na ścianie, a nawet na… suficie. Grzejnik wystarczy podłączyć do prądu – nie musisz kuć ściany, by wykonać połączenie ani przeprowadzać żadnych dodatkowych prac montażowych.
Grzejniki na podczerwień szybko rozgrzewają się do pełnej mocy (wystarczą im 2 minuty!) i są dostępne w kilku wersjach (350, 500, 700 W). Dzięki temu łatwo dopasujesz parametry urządzenia do potrzeb większych i mniejszych pomieszczeń.
Folie czy grzejnik na podczerwień? Wybierz rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku!