Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak usunąć wosk ze świecy z pomalowanej ściany?

usuwanie wosku ze ściany

To kolejne świetne pytanie. Ściany mogą być teksturowane lub gładkie. Farba może być łatwa do czyszczenia (półmatowa) lub trudniejsza do czyszczenia (gładka). Moja ulubiona metoda usuwania wosku z tkaniny za pomocą żelazka i papierowej torby mogłaby być przystosowana do usunięcia wosku ze ściany, ale mogłaby też odbarwić ścianę, więc zdecydowanie przetestowałbym ją najpierw na niepozornej części ściany (może za obrazem wiszącym już na ścianie, nawet jeśli nie ma tam wosku, tylko po to, by zobaczyć, jak reaguje ściana).

W celu usunięcia wosku ze ściany najpierw należy delikatnie zeskrobać nadmiar wosku plastikową łyżką. Następnie rozcinamy brązową papierową torbę i kładziemy ją na wosku, i w kolejnym kroku dociskamy worek żelazkiem przy najniższym ustawieniu ciepła, stale przesuwając żelazko, aby nie spoczywało w jednym miejscu. Zobaczysz, jak worek ciemnieje, gdy wosk topi się i wchłania w papierową torbę. Jeśli tkanina poradzi sobie z tym, możesz zwiększyć temperaturę żelaza i wchłonąć więcej wosku. Żelazka zwykle zawierają pokrętło temperatury, które pomaga wybrać odpowiednie ustawienie dla materiałów syntetycznych (chłodniejszych) dla bawełny (cieplejszych) i innych włókien między nimi. Zarówno gładź, jak tynk powinny być w stanie poradzić sobie z żelazkiem na niskiej temperaturze, ale trudno jest stwierdzić, czy farba na ścianie rzeczywiście zachowa się podobnie, przetestuj najpierw, jeśli zdecydujesz się spróbować.

Po pierwsze, jeśli twoja ściana jest gipsowa, powinieneś być w stanie zeskrobać nadmiar wosku plastikową łyżką bez uszkadzania powierzchni ściany. Jeśli jednak twoja ściana jest pusta, prawdopodobnie powinieneś pominąć skrobanie ściany, chyba że jest w niej mnóstwo wosku. Zawsze zdumiewa mnie, jak niewiele potrzeba do zrobienia wgłębienia, więc postępuj ostrożnie!

Następnie rozetnij brązową papierową torbę i podłącz żelazko, wybierając najniższe ustawienie temperatury. Zastanów się nad użyciem przedłużacza, dzięki czemu możesz łatwo pracować z żelazkiem. Upewnij się również, że masz miejsce do bezpiecznego ustawienia żelazka podczas pracy, aby nie uszkodzić blatu ani podłogi. Gdy żelazko jest gorące, przytrzymaj brązowy worek na wosku i delikatnie naciśnij kolistym ruchem. Nie chcesz, aby żelazko spoczywało w jednym miejscu przez więcej niż kilka sekund, ponieważ chcesz uniknąć przypalenia ściany, tak jak chcesz uniknąć przypalania tkaniny. Ciemne plamy pojawią się na torbie, gdzie wosk topi się i absorbuje na papierze.

Zmień położenie torby, abyś mógł wchłonąć więcej wosku. Może to mieć wszystko, albo na ścianie może pozostać trochę wosku. W takim przypadku, gdy wosk jest jeszcze ciepły, możesz ponownie delikatnie go zeskrobać plastikową łyżeczką. Dużo łatwiej jest zrobić to bezpiecznie na tynku niż na ścianie. Przy tak wielu zmiennych wpływających na wynik, spodziewałbym się, że co najmniej powinieneś być w stanie usunąć wystarczającą ilość wosku, aby nie pojawił się przez warstwę retuszu. Jedna rzecz o farbie – nie ukrywa niedoskonałości na ścianie. Jedynym sposobem na to jest skrupulatne przygotowanie.

1 thought on “Jak usunąć wosk ze świecy z pomalowanej ściany?

  1. Po pierwsze, jeśli twoja ściana jest gipsowa, powinieneś być w stanie zeskrobać nadmiar wosku plastikową łyżką bez uszkadzania powierzchni ściany. Jeśli jednak twoja ściana jest pusta, prawdopodobnie powinieneś pominąć skrobanie ściany, chyba że jest w niej mnóstwo wosku. Zawsze zdumiewa mnie, jak niewiele potrzeba do zrobienia wgłębienia, więc postępuj ostrożnie!

Comments are closed.