Jak wybudować wędzarnię?
Utrwalanie mięsa poprzez obróbkę cieplną oraz wystawianie go na działanie związków chemicznych zawartych w dymie to nić innego jak wędzenie. Proces ten był stosowany przez ludzkość od zarania dziejów. Dzięki substancjom chemicznym zawierającym dym, uwędzone mięso zyskuje niepowtarzalny smak i aromat. Zatem zamiast kupować gotowe wyroby wędzarnicze, warto pokusić się o wykonanie własnej wędzarni ogrodowej.
Praktyczna wędzarnia z piecem chlebowym
Posiadanie domowej wędzarni jest marzeniem wielu osób lubiących delektować się aromatycznymi, wędzonymi wyrobami mięsnymi. Zatem jak zbudować własną wędzarnię? Inwestycja ta jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bowiem budowla ta zajmuje mało miejsca, a ponadto może być ulubionym miejscem w ogrodzie, w którym to będzie można zrelaksować się oraz skonsumować w gronie najbliższych pyszny kawałek wędzonego mięsa.
Decydując się na budowę wędzarni warto pokusić się o wybór projektu z piecem chlebowym, który to znajduje się nad paleniskiem wędzarni. Ogromną korzyścią takiego rozwiązania jest znaczna oszczędność miejsca. Dym z paleniska wędzarni jest kierowany przy pomocy stalowej rury do znajdującej się z boku komory wędzarniczej.
Z czego wykonać ogrodową wędzarnię
Decydując się na budowę wędzarni warto wybrać zadaszone miejsce, bowiem wówczas z przyjemności wędzenia mięsa będzie można również korzystać podczas niesprzyjającej aury. Do budowy wędzarni umieszczonej pod zadaszoną wiatą można użyć tradycyjnych, pełnych cegieł. Natomiast gdy zamierzamy wybudować ją na otwartym terenie, wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne cegieł klinkierowych.
Wnętrze paleniska wędzarni powinno być zawsze zbudowane z odpornych na wysoką temperaturę elementów szamotowych, bowiem wówczas wędzarnia będzie służyć niezawodnie przez długie lata.
Do łączenia poszczególnych elementów szamotowych należy użyć kleju ogniotrwałego. Drzwi, palenisk raz ruszt można zakupić w wybranym składzie budowlanym lub zamówić u kowala.
Budowa fundamentów i ścian wędzarni
Budowa wędzarni nie należy do skomplikowanych zadań. Na początek w miejscu, w którym ma być postawiony piec należy umieścić zbrojoną płytę betonową, na której to należy wybudować z wybranych bloczków betonowych fundament pod ściany pieca.
Warto pamiętać o tym, aby na fundamencie położyć izolację poziomą z folii czy też papy. Kolejnym krokiem jest murowanie ceglanych ścian. Podczas wykonywania tej czynności należy na bieżąco czyścić zabrudzone zaprawą cegły oraz wykonywać fugi. W ścianach na odpowiedniej wysokości należy osadzić futryny rewizji, paleniska oraz popielnika.
Po tym etapie prac warto osłonić mur folią, która to skutecznie ochroni go przed ewentualnym zmoknięciem.
Budowa komory paleniska oraz popielnika
Po wybudowaniu ścian należy przystąpić do budowy komór paleniska oraz popielnika. Części te należy wykonać z cegieł szamotowych, które to należy połączyć trwałym klejem ogniotrwałym. Przestrzeń wokół komór należy wypełnić odpowiednią mieszaniną kruszywa, a następnie dobrze zagęścić.
W dalszej kolejności prac należy osadzić zaizolowaną termicznie, stalową rurę przy pomocy której będzie doprowadzany dym do komory wędzarni.
Ważne jest, aby podczas mocowania rura nie leżała płasko, lecz była skierowana lekko ku górze w stronę wylotu wędzarni, bowiem takie usytuowanie rury zapewnia znacznie lepszy przepływ dymu.
Rurę i palenisko należy zaizolować termicznie przy użyciu wełny mineralnej i aluminiowej folią zbrojonej jednostronnie siatką.
Ostatnią czynnością jest budowa komina, w którym to należy umieścić odpowiedni szyber, natomiast powyżej trzeba zostawić otwór do podłączenia rury odprowadzającej dym. Po wykonaniu tych wszystkich prac nie pozostaje nic innego jak delektować się smakiem pysznego, wędzonego mięsa.
Więcej ciekawych artykułów i porad na www.4bud.pl