Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Błędy przy budowaniu kanałów wentylacyjnych

kanały wentylacyjne

Budując czy też remontując każdy budynek trzeba zadbać o kanały wentylacyjne. Wymiana powietrza jest niezbędna zarówno jeśli chodzi o komfort budynku jak również samych mieszkańców. Jeśli kanały nie będą odpowiednio zadbane może dojść do zawilgocenia i zagrzybienia mieszkania. Poniżej prezentujemy najczęściej popełniane błędy przy budowie i remoncie kanałów wentylacyjnych.

Wydajność i projekt kanałów wentylacyjnych

1) Wykonanie instalacji wentylacyjnej niezgodnie z projektem czy też bez jego udziału
Jednym z bardzo często popełnianych błędów przez inwestorów jest zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną. Oczywiście zmiana taka jest możliwa, jednak tylko i wyłącznie przy konsultacji ze specjalistami. Często takie zmiany są wykonywane bez udziału doświadczonych projektantów co powoduje, że zmieniona wentylacja w niektórych pomieszczeniach zapewni przewiewy, a w innych niedostateczną wentylację. Są to duże problemy, do których nie wolno dopuścić.

2) Zbyt mała wydajność wentylacji
Największą trudnością jeśli chodzi o zaprojektowanie wentylacji grawitacyjnej jest duża zmienność warunków, w których musi ona pracować. Dlatego też właśnie trzeba kanały wentylacyjne przygotować w odpowiedni sposób, aby pozwalały na odpowiedni przepływ powietrza. Jednak zbyt mała wydajność wentylacji dotyczy nie tylko wentylacji grawitacyjnej, ale także mechanicznej. W przypadku tego drugiego rozwiązania może się zdarzyć, że maksymalna wydajność centrali jest równa minimalnej ilości powietrza. Dzieje się tak gdy projekt nie jest wykonany w należyty sposób i nie uwzględnia oporów przepływu powietrza przez instalację. Bez uwzględnienia oporów może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji, które sprawią, że wentylacja nie spełni swojego zadania.

kanały wentylacyjne
Nigdy nie zasłaniaj kratki wentylacyjnej

Okna i drzwi to też wentylacja

3) Okna bez nawiewników
Zbyt szczelne okna są także bardzo często przyczyną problemów z mało sprawną wentylacją. Jest to problem, który bardzo często występuje w przypadku modernizacji domów i mieszkań wyposażonych w wentylację grawitacyjną. Jeśli okna są zbyt szczelne to wymiana powietrza zamiera i pojawiają się różnego rodzaju problemy wśród, których jest zaduch, zaparowane szyby, rozwój pleśni czy też ciągle wilgotne ręczniki. Na szczęście ten problem daje się dość prosto rozwiązać poprzez zamontowanie nawiewników ściennych.

4) Niewłaściwe rozmieszczenie kanałów wywiewnych
Kanały wentylacyjne muszą być rozmieszczone w odpowiedni sposób, tak aby umożliwiać ucieczkę powietrza w drodze najmniejszego oporu. Jeśli kanały wentylacyjne znajdują się zbyt daleko od pomieszczenia to powietrze może przez nie nie uciekać, co spowoduje, że w pomieszczeniu mogą pozostać różnego rodzaju zanieczyszczenia. Górną granicą przez, którą może wydostać się powietrze są dwie pary drzwi. Przez większą ich ilość raczej powietrze się nie przedostanie. W takich pomieszczeniach warto zastosować dodatkowe kanały wywiewne.

Innymi problemami, które można spotkać projektując kanały wentylacyjne jest usytuowanie kanałów w ścianach zewnętrznych, brak izolacji termicznej, podłączenie kilku pomieszczeń do jednego kanału i wiele więcej. Zawsze budowę kanałów warto konsultować ze specjalistami z tego zakresu.

1 thought on “Błędy przy budowaniu kanałów wentylacyjnych

  1. Zbyt szczelne okna są także bardzo często przyczyną problemów z mało sprawną wentylacją. Jest to problem, który bardzo często występuje w przypadku modernizacji domów i mieszkań wyposażonych w wentylację grawitacyjną.

Comments are closed.