Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Malowanie płytek ceramicznych – jak to zrobić?

malowanie płytek

Malowanie płytek ceramicznych to szansa na szybką metamorfozę kuchni czy łazienki przy niskich nakładach finansowych. Wielość barw farb do kafli dostępnych w sklepach budowlanych oraz łatwość ich nakładania sprawiają, że na ten zabieg decyduje się coraz więcej, szczególnie młodych osób, dla których remont jest dużym obciążeniem finansowym. Czym pomalować płytki i na co zwrócić uwagę? Czy malowanie płytek ceramicznych zawsze się opłaca?

Metamorfoza pomieszczenia

Pomalowanie tanich płytek to szansa na zupełną odmianę pomieszczenia. Można w prosty sposób całkowicie zmienić kolor kafli lub – przy dużych zdolnościach manualnych – skusić się na artystyczne prace, tworząc wymarzoną mozaikę lub inne wzory. Trzeba jednak pamiętać o kilku sprawach technicznych i zakupie wszystkich potrzebnych do renowacji przedmiotów.

Preparaty do malowania płytek są tańsze, niż prace remontowe, dlatego ten sposób na metamorfozę pomieszczenia jest coraz chętniej wykorzystywany. Obok zalet ma jednak parę wad, dlatego warto dowiedzieć się czym pomalować płytki ceramiczne oraz jak przebiegają tego typu prace i co jest do nich potrzebne, aby upewnić się, czy niskie koszty nie są tylko złudzeniem.

Czym pomalować płytki?

Preparaty do malowania tanich płytek przeznaczone są do wnętrz. Ich gęstość sprawia, że rzeźbiony wzór nie znika, mimo dokładnego pokrycia koloru. Producenci udostępniają szeroką gamę kolorystyczną farb do renowacji zarówno płytek podłogowych, jak i ściennych. Te pierwsze są z reguły droższe, lecz bardziej trwałe.

Obok farb należy zaopatrzyć się również w wałek oraz tackę. W przypadku bardziej artystycznych prac niezbędne będzie również kilka pędzelków. Istotne są folia i taśma malarska do zabezpieczenia sufitu, podłogi i armatury. Jeśli stara fuga nie pasuje do wymarzonej barwy płytek, można także kupić pisaki do spoin, które już w kilka godzin odmienią ich kolor. Należy także pamiętać o silikonie – w odpowiedniej kolorystyce i przeznaczonym do danego pomieszczenia.

Na farbie do tanich płytek nie należy oszczędzać. Decydując się na samodzielną pracę lepiej zainwestować w droższe preparaty, które pozwolą na uzyskanie bardziej trwałego efektu.

Na co zwrócić uwagę, malując płytki?

Malowanie płytek pochłania nieco czasu. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni i usunięcie wszelkich osadów i drobnych pyłków. Można to zrobić acetonem lub innym środkiem odtłuszczającym. Trzeba również wyciąć silikony, a fugi wyczyścić – najlepiej szczoteczką do zębów – pastą z octu i sody oczyszczonej, rozrobionych w proporcjach 3:1. Następnie brzegi stykające się z malowaną powierzchnią trzeba zabezpieczyć taśmą malarską.

Farbę do płytek ceramicznych należy rozrobić zgodnie z instrukcją producenta. Potrzebne są zazwyczaj trzy równo i dokładnie położone warstwy. Tyczy się to również malowania drobnych elementów.

Między pomalowaniem każdej warstwy należy odczekać minimum 24 godziny. Dzięki temu wyschną one dokładnie i będą bardziej trwałe. Czas ten może się wydłużyć w słabiej wentylowanych i nie wyłączonych z użytku łazienkach. Dopiero po dwóch tygodniach można mówić o całkowitym utwardzeniu preparatu.

Co zamiast malowania płytek ceramicznych?

Pomalowane płytki ceramiczne mają jedną zasadniczą wadę – są dość podatne na uszkodzenia powierzchni. Efekt na pewno długo nie utrzyma się na podłodze i w miejscach podatnych na obicia. Farba również może się ścierać, dlatego przestrzenie wyjątkowo podatne na zabrudzenia szybko mogą wrócić do dawnego stanu.

Przy wspomnianych powierzchniach warto więc przemyśleć kwestię malowania kafli. Być może dużo korzystniejszy – nie tylko, jeśli chodzi o finanse, ale też poświęcony na to czas – będzie zakup nowych w outlecie płytek Częstochowa. Malowanie płytek ceramicznych lepiej traktować jako rozwiązanie tymczasowe, niż trwałą metamorfozę.

Nierzadko skucie starej powierzchni i położenie płytki częstochowa nie jest tak drogie, jak się wydaje. Najdroższa bowiem jest praca fachowca. Mając więc ograniczony budżet, ale duże zdolności manualne, zamiast malowania można spróbować samodzielnego położenia płytek z outletu!