Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak właściwie zadbać o klimatyzację?

klimatyzacja

Trudno wyobrazić sobie coś bardziej orzeźwiającego w upalny wieczór, niż powiew orzeźwiającego powietrza płynącego z włączonej klimatyzacji we własnej sypialni. Żeby klimatyzacja jak najdłużej działa prawidłowo, wypuszczała czyste powietrze i nie pobierała zbyt dużej ilości energii elektrycznej, potrzebuje ona regularnych przeglądów.

Profesjonalny przegląd klimatyzacji i codzienne zalecenia

Jak właściwie zadbać o klimatyzację? Przede wszystkim dwa razy do roku zdecydować się na profesjonalny serwis klimatyzacji, wykonywany przez firmę, która zajmuje się obsługą tego rodzaju urządzeń na co dzień. Regularnie przeprowadzany przegląd klimatyzacji gwarantuje jej prawidłowe działanie, odpowiedni pobór energii elektrycznej i wypuszczanie do pomieszczeń wewnętrznych czystego powietrza. Firma od klimatyzacji wykonująca takie przeglądy dba więc, aby urządzenie nie wywierało negatywnego wpływu na zdrowie korzystających z niego osób, oraz zanadto nie obciążało ich budżetu przez wysokie rachunki z opłatami za zużycie prądu. Profesjonalny serwis klimatyzacji, który powinien odbywać się raz na każde 6 miesięcy jej użytkowania, to przede wszystkim sprawdzenie układu chłodniczego, oczyszczenie filtrów powietrza, oraz zbadanie połączeń elektrycznych urządzenia.

Sama wizyta fachowca, który obejrzy urządzenie raz na kilka miesięcy, to jednak zbyt mało, aby móc mieć całkowitą pewność, że klimatyzacja działa całkowicie prawidłowo. Każda z osób, która z niej korzysta, powinna regularnie o nią dbać. Przede wszystkim sprowadza się to do regularnego pozbywania się osiadającego w mieszkaniu kurzu, który mógłby zostać wciągnięty przez klimatyzację i spowodować szybkie zabrudzenie filtrów. Podczas sprzątania warto wycierać także same wloty i wyloty powietrza w urządzeniu.

Poza samą kwestią przeglądów warto pamiętać, że montaż klimatyzacji zawsze powinien być wykonywany wyłącznie przez profesjonalne firmy, które mają w tym już pewne doświadczenie. Montaż wykonany przez amatora może skutkować wieloma różnego rodzaju awariami i problemach w działaniu urządzenia.

Klimatyzacja w bloku wielorodzinnym – jak to załatwić?

Często uważa się, że klimatyzacja przeznaczona jest głównie do małych, wolnostojących budynków, jednak nic bardziej mylnego. Klimatyzacja do firmy, która swoje miejsca pracy zapewnia właśnie w wielopiętrowych budynkach, jest przecież często absolutną koniecznością, więc dlaczego te same urządzenia nie mogłyby być montowane w prywatnych mieszkaniach?

Jeszcze przed zakupem klimatyzacji, konieczne jest zdobycie zgody od zarządcy budynku, którym może być na przykład spółdzielnia mieszkaniowa. Zakładana klimatyzacja w bloku typu split, której efektywność ocenia się zwykle najlepiej na tle innych modeli, wymaga przewiercenia ściany i stworzenia niewielkiego przepustu, dzięki któremu połączy się dwie części urządzenia – tę, która swoje miejsce ma wewnątrz mieszkania, jak i tę, którą montuje się na zewnętrznej ścianie budynku. Jeśli nie uzyska się odpowiedniej zgody, montaż klimatyzacji tego typu niestety nie będzie możliwy. Warto wówczas zastanowić się nad modelami przenośnymi, które nie wymagają żadnych remontów czy innych prac montażowych.