Płytki marmurowe – właściwości techniczne i dekoracyjne
Imponuje elegancką prezencją, solidnością wykonania i trwałością. Marmur to kamień naturalny, który w ciągu ostatnich lat wyraźnie spopularyzował się we wnętrzach, przejmując stanowisko zajmowane jeszcze do niedawna przez granit. Wykonywane z niego płytki marmurowe pięknie wykończą podłogę łazienki, ale też i staną się tym mocno reprezentacyjnym elementem hoteli i restauracyjnych sali, który zdoła nadać im dodatkowego prestiżu.
Walory dekoracyjne marmuru
W tej najbardziej standardowej wersji marmur ma jasne wybarwienie – białe lub ewentualnie lekko szarawe (ale wciąż jasne). Odcienie z tej gamy mogą optycznie powiększać przestrzenie, więc idealnie nadają się do tego, by uzupełniać nimi mniejsze łazienki, korytarze i wąskie przejścia. Marmur może trafić i bezpośrednio na podłogę, i na ściany. W ten sposób stworzy się spójną i jasną aranżację, do której idealnie będą pasować dodatki w stylu glamour, wykonane z kryształów i szkła, łączące w sobie elementy złota.
Biel nie jest jednak jedynym wariantem. Marmurowe płytki jak najbardziej mogą być też czarne. Warto zwrócić uwagę na to, że ich powierzchnia prawie nigdy nie jest jednolita, albowiem w większości przypadków pokrywają ją wyważone, mocno designerskie wzory (np. łamane linie i zawijasy).
Właściwości techniczne materiału
Marmur do łazienki musi być tworzywem solidnym, trwałym i przede wszystkim odpornym na wilgoć, z uwagi na wysokie wymagania tego pomieszczenia. No i tak też się dzieje. Najważniejszą własnością płytek z marmuru jest ich trwałość, którą doceniano już wieki temu, albowiem nawet w dawnych czasach marmur stosowano właśnie wtedy, gdy trzeba było użyć jakiegoś mocnego materiału. Płytki marmurowe potrafią przetrwać lata w nienaruszonym stanie. Oczywiście z czasem zawsze będą się zmieniać, ale dobra wiadomość jest taka, że marmur naprawdę ładnie się starzeje – jedynie traci swój połysk, a przecież mat też ma swój urok.
Kolejną korzystną właściwością marmuru jest jego hipoalergiczność. Materiał ten nie gromadzi na sobie kurzu, zanieczyszczeń czy alergenów. Jest dobrym dla zdrowia tworzywem, które również z tego względu doskonale odnajduje się w łazienkach, od jakich oczekuje się maksymalnie wysokiego poziomu higieniczności.