Śmieci budowlane nie takie straszne
Wykonując realizację inwestycji budowlanej, musimy liczyć się z koniecznością utylizacji znacznej ilości odpadów, które taka inwestycja generuje. Podobnie jest w przypadku remontu. Powstają wówczas hałdy gruzu i innych odpadów należących do wielu, często problematycznych kategorii. Możemy spróbować uporać się z nimi na własną rękę. Z pewnością zajmie to jednak sporo czasu i pochłonie dużo pieniędzy. W niektórych zaś przypadkach, ze względu na obowiązujące przepisy, samodzielny wywóz pewnych grup odpadów będzie niemożliwy. Nie oznacza to jednak, że śmieci pozostaną z nami na dłużej.
Odbiór odpadów. W jakiej formie?
Wszystko zależy od kilku istotnych czynników. Pierwszym z nich jest ilość posiadanych odpadów. Mały remont kuchni lub łazienki to zwykle konieczność zamówienia worka na odpady. Z reguły ma on pojemność mieszczącą się w granicach 1-2m3 i jest w stanie udźwignąć około 1,5 tony gruzu. Podobnie w przypadku niewielkich prac wokół domu. Wówczas też możemy skorzystać z oferty wywozy w worku. Będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
W przypadku większych inwestycji konieczny będzie wybór kontenera.
Jeśli chodzi o wywóz odpadów budowlanych Warszawa wcale nie różni się od innych miast. Jest tu, podobnie jak w innych miejscowościach duże zapotrzebowanie na tego typu usługi.
Jaki kontener zamówić?
Często inwestorowi nieobeznanemu z tematem, ciężko oszacować właściwą pojemność kontenera, jaką powinien zamówić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poprosić przedstawiciela firmy wywozowej o pomoc. Ludzie ci, bazując na swoim doświadczeniu, z łatwością doradzą nam, na który pojemnik powinniśmy się zdecydować. Jeśli wybierzemy zbyt mały, konieczne będzie dokupienie dodatkowej usługi, jeśli natomiast kontener okaże się finalnie zbyt wielki, niepotrzebnie poniesiemy koszty przewozu powietrza.
Jakie rodzaje odpadów będą odebrane przez firmę wywozową?
Tego rodzaju przedsiębiorstwa jak Maxigruz.pl specjalizują się w gospodarowaniu śmieciami, należącymi do różnych kategorii. Odpady budowlane to w zasadzie kilka z nich. Podczas remontu zwykle powstaje gruz, płyty gipsowo-kartonowe, drewno. Jest też pewna ilość tworzyw sztucznych (to wszelkiego rodzaju plastikowe profile, folie, wiadra itp.) i kartonów. Rzadziej występuje papa i azbest, które są odpadami niebezpiecznymi i powinny być utylizowane w specjalny sposób.
Profesjonalne firmy odbierające odpady są zobligowane przez prawo do składowania ich i utylizowania w zgodzie z wytycznymi dotyczącymi ochrony środowiska. Wykupując usługę u takich podmiotów, mamy pewność, że nasze śmieci nie trafią do lasu.