Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Nowoczesne lampy sufitowe – jak wybierać?

Nowoczesne lampy sufitowe

Oświetlenie w domu pełni dwojaką funkcję. Po pierwsze doświetla pomieszczenie i jest źródłem światła, a po drugie stanowi element dekoracyjny, który powinien być dopełnieniem całej aranżacji. Jednym z elementów oświetlenia są lampy sufitowe. W jaki sposób je wybrać i na co zwrócić uwagę, by były zakupem trafionym i uzupełniły styl pomieszczenia w sposób idealny?

Jak dobrać rodzaj lamp sufitowych?

Lampy nowoczesne sufitowe dostępne są w przeróżnych wzorach, wielkościach i kształtach. Dlatego, aby znaleźć tę właściwą, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym z nich jest wielkość i średnica lampy. Wartość idealną uzyskać można, dodając szerokość i długość pomieszczenia, a otrzymaną liczbę mnożąc przez 2,5. Uzyskany wynik w centymetrach da idealną średnicę klosza dla lampy.

Wybierając lampę sufitową, należy też uwzględnić wysokość pomieszczenia. Oświetlenie powinno być zawieszone na wysokości, która nie spowoduje zahaczenia o nie głową. Wyjątek stanowi oświetlenie, które docelowo znajdzie się nad stołem. W bardzo małych pomieszczeniach zaleca się zakup lamp punktowych lub zawieszanych tuż pod sufitem.

Lampy nowoczesne sufitowe – rodzaje

Decydując się na lampy sufitowe nowoczesne, do wyboru jest kilka typów. Mogą być wyposażone w ponadczasowe abażury i klosze, jak i mieć formę designerskich żarówek zawieszonych na kablu. Taki styl świetnie pasuje do wnętrz industrialnych. Wąskie i długie tuby oraz lampy metalowe świetnie uzupełnią wnętrza loftowe i minimalistyczne. Lampy wiszące świetnie wyglądają też z kloszami w kształcie kul.

W przypadku gdy lampy sufitowe mają być zawieszone tuż pod sufitem, odpowiednie będą okazałe plafony lub mniejsze oświetlenie punktowe. Tu do wyboru są pojedyncze halogeny i spoty wpuszczane w sufit podwieszany lub lampy w formie niewielkich regulowanych reflektorów obudowanych geometryczną zabudową.

Jeżeli poszukiwana jest lampa wyjątkowa, która ma stanowić oświetlenie centralnej części pomieszczenia, np. salonu, można postawić na okazały i designerski model oświetlenia w skontrastowanym kolorze.