Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak mieć wygodne i ergonomiczne biuro

biuro

W pracy każdy z nas spędza co najmniej kilka godzin dziennie. Jeśli wykonujemy pracę biurową powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o to, aby nasze miejsce pracy było wygodne.

Jak zaplanować wygodne biuro?

Z problemem dobrego rozplanowania przestrzeni biurowej borykają się wszystkie osoby, które pracują zdalnie. Gdy dom jest jednocześnie miejsce do życia i pracy trzeba szczególnie zatroszczyć się o to, by te sfery oddzielić od siebie. Wbrew pozorom do stworzenia wygodnego biura nie potrzeba bardzo dużo miejsca. Dobrze gdy jest to osobny pokój, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości to wyznaczamy część innego pokoju i odgradzamy się ścianką działową, ścianką z luksferów albo parawanem. Wybierając miejsce to pracy zawsze trzeba starać się znaleźć takie, w którym jest okno i mamy dostęp do światła dziennego. W takich warunkach pracuje się najlepiej. 

Meble niezbędne w biurze

W każdym biurze powinno znaleźć się duże biurko, wygodny fotel oraz regały na dokumenty, sprzęt biurowy i segregatory. Kupując biurko wybierzmy takie, które ma duży blat, bo powierzchni biurowej nigdy dość. Jeśli biurko ma na wyposażeniu szuflady to będzie nam jeszcze wygodniej z niego korzystać. Pamiętajmy też, że biurko najwygodniej jest ustawić bokiem do okna. Wybór biurek w sklepach jest naprawdę duży. Możemy kupić biurko zaprojektowane pod komputer stacjonarny, biurko narożne, stół biurowy albo biurka podwieszane, które chętnie są instalowane w pokojach uczniów. Fotel biurowy z całą pewnością powinien być obrotowy. Korzystanie ze zwykłego krzesła przy wielogodzinnej pracy ma fatalny wpływ na kondycję naszego organizmu. Wybierając fotel biurowy należy przyjrzeć się oparciu i siedzisku. Dobre oparcie to takie, które ma kształt profilowany do kręgosłupa i podpiera odcinek lędźwiowy. Z kolei dobre siedzisko to takie, które jest miękkie i jednocześnie niezbyt głębokie. Ważna jest także wysokość fotela. Regulacja siedziska powinna być taka, że użytkownik może usiąść z kolanami zgiętymi pod kątem prostym.

Oświetlenie biurowe

W pomieszczeniu biurowym samo oświetlenie górne zwykle nie wystarcza. Warto zamontować dodatkowe lampy, które oświetlą przestrzeń pracy. Barwa światła powinna być zimna albo neutralna bo to sprzyja wysokiej koncentracji przy pracy.

Co jeszcze uczyni biuro wygodnym?

Jeśli mamy do zaaranżowania trudną lub małą przestrzeń możemy postawić na meble na wymiar. Gdy ilość dokumentów do przechowywania jest duża warto postawić kilka pojemnych regałów. Bardzo dobrze sprawdzają się także ruchome kontenery na nóżkach. Oprócz tego warto zawiesić tablicę korkową lub magnetyczną, która pomoże organizować zadania.

Artykuł zrealizowany we współpracy z massoni.pl – firmą zajmującą się projektem i produkcją mebli biurowych.