Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Farba do dachu dla pokryć blaszanych – zadbaj o piękny wygląd domu!

farba do dachu

Dach jest elementem domu, który zapewnia ochronę wnętrza budynku, ale i odgrywa dużą rolę w wyglądzie naszej posiadłości. Dlatego też tak ważne jest, aby zadbać zarówno o jego dobry stan techniczny, jak i aspekt wizualny. Musimy przy tym uwzględnić intensywne działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Farba do dachu musi być zatem wodoodporna i wytrzymała na oznaki upływu czasu. Będzie to szczególnie ważne w przypadku dachów blaszanych.

Zalety i wady dachów blaszanych

Do głównych zalet pokryć blaszanych należy ich lekkość, a przy tym duża wytrzymałość. Ponadto, do wyboru mamy tu naprawdę szeroką gamę propozycji. Blacha może być płaska lub profilowana, w tym falista bądź trapezowa. A może tak zdecydować się na blachodachówkę, która do złudzenia przypomina tradycyjne dachówki ceramiczne? Zastosowanie farby do dachu gwarantuje również ogromną różnorodność kolorystyczną.

Jeśli chodzi o wspomnianą wytrzymałość, rekordzistą pod tym względem jest blacha miedziana, która utrzymuje się na dachu nawet przez 300 lat. Niestety, wiąże się to ze znacznie wyższymi kosztami nabycia tego rodzaju pokrycia. Popularniejsze są zatem blachy ocynkowane lub pokryte alucynkiem. Co prawda, ich wytrzymałość szacuje się jedynie na ok. 50 lat, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji będą także satysfakcjonującym wyborem.

Do wad pokryć blaszanych należy słaba izolacja akustyczna. W celu wyciszenia stosuje się dodatkowo wełnę mineralną bądź izolację z pianki poliuretanowej. Ta ostatnia może przyjmować postać płyt lub być rozpylona pomiędzy krokwiami.

Farba do dachu a przygotowanie do malowania

Jeśli przymierzamy się do malowania dachu, pierwszym krokiem będzie ocena jego aktualnego stanu. Od tego będzie zależało w jaki sposób należy go przygotować, tak, aby farba do dachu dała jak najlepsze rezultaty. Nawet najlepsza emalia bowiem może być nieskuteczna, jeśli użyjemy jej na niewłaściwej powierzchni. Nałożenie nowej farby na starą, łuszczącą się powłokę nie poprawi jej stanu (ani wyglądu!) i nie zahamuje procesu niszczenia.

Kolejne kroki będą zależeć od tego, z czym mamy do czynienia. W przypadku, gdy na dachu pojawiła się korozja, należy ją oczywiście odpowiednio usunąć, podobnie zresztą jak starą powłokę. Później powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić, opłukać i osuszyć. Dopiero wtedy może zostać użyta farba do dachu.

AKSIKOR – farba do dachu najwyższej jakości

Farba do dachu AKSIKOR przeznaczona jest do malowania dachów z blachy ocynkowanej oraz aluocynkowanej, a także innych powierzchni blaszanych. Gruntoemalia ta jest szybkoschnąca i tworzy matowe, elastyczne powłoki o bardzo dobrej przyczepności do podłoża. Ponadto, jest wodoodporna i bez trudu wytrzymuje działanie zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promieniowanie UV.

Omawiana farba do dachu dostępna jest w dziesięciu podstawowych, stonowanych kolorach. Po wcześniejszych ustaleniach, istnieje również możliwość kolorowania farby zgodnie ze wzornikami RAL i NCS.