Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie
Dom energooszczędny jest tani w użytkowaniu, ale czy to samo można powiedzieć także o jego budowie? Do tej pory energooszczędność kojarzyła się głównie z niskimi rachunkami, ale i wyższą ceną inwestycji, dziś jednak to już na tyle popularne rozwiązanie, że i na postawienie takiego domu nie trzeba wydawać majątku. Jak znaleźć ten idealny projekt?
Mała bryła – mniejsze koszty
Mały dom jest nie tylko tańszy w budowie, ale i generuje mniejsze rachunki. Oczywiście, dom jednorodzinny buduje się po to, by mieć więcej przestrzeni niż w blokowym mieszkaniu, więc wystarczy po prostu nie przekraczać niepotrzebnie metrażu i postawić raczej na funkcjonalność pomieszczeń niż nadprogramowe metry kwadratowe.
Na projektyzwizja.pl można znaleźć ciekawe propozycje domów energooszczędnych, które mimo niewielkiej bryły zapewniają pożądany komfort życia – pod tym względem najlepsze są proste, parterowe domki z użytkowym poddaszem.
Kształt domu i rozmieszczenie okien
Na cenę domu energooszczędnego wpływa nie tylko jego wielkość, ale i kształt. Im mniej dekoracyjnych elementów, tym łatwiejsze wykonanie i zarazem niższe koszty budowy. W domu energooszczędnym należy unikać przede wszystkim lukarn, wykuszy i licznych załamań, ponieważ generują one większe straty ciepła i są bardziej kosztowne w wykonaniu.
Warto też zwrócić uwagę na rozmieszczenie okien. Będzie taniej, gdy zrezygnujemy z przeszkleń na ścianie północnej, która jest najgorzej nasłoneczniona – w tym miejscu mogą się znajdować pomieszczenia, w których okna nie są potrzebne, jak korytarz, garderoba, schowki, pomieszczenia techniczne.
Odpowiednia izolacja
O stopniu izolacyjności ścian informuje współczynnik przenikania ciepła U – im niższa jego wartość, tym mniejsze straty. To bardzo ważny element budowy domu energooszczędnego, na którym lepiej za bardzo nie oszczędzać, co nie znaczy, że nie da się tego zrobić tańszym kosztem.
Najważniejsze jest takie dopasowanie materiałów, dzięki którym uda się osiągnąć dokładnie te pożądane wartości. Dotyczy to wszystkich przegród, czyli ścian, podłóg, dachu, stropu, fundamentów. Warstwę izolacyjną należy wykonać bardzo starannie, tak by nie dopuścić do powstawania mostków termicznych, które później wymagają dodatkowych poprawek.