Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Słupki ogrodzeniowe –  sposób na stabilne ogrodzenie

Słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe to najważniejsze elementy płotu. Od ich parametrów oraz sposobu osadzenia zależy wytrzymałość ogrodzenia. Dlatego do ich wyboru oraz instalacji powinniśmy przywiązywać dużą wagę. Możemy ułatwić sobie to zadanie, wybierając ogrodzenia wykonane z paneli.

Tłumaczymy, dlaczego warto postawić na tego typu konstrukcje oraz gdzie je znaleźć.

Zalety ogrodzeń z prefabrykowanych paneli

Modułowe ogrodzenia z fabryki mają wiele zalet. Są lekkie, wytrzymałe, długowieczne i proste w montażu. Na takie konstrukcje składają się znakomicie dopasowane do siebie elementy. Kupując je w sklepie, hurtowni lub u producenta, otrzymujemy komplet umożliwiający postawienie ogrodzenia od A do Z. W zestawie znajdują się przęsła, słupki ogrodzeniowe, wsporniki oraz elementy wykończeniowe. Do tego dochodzą akcesoria do montażu, w tym obejmy, śruby, nakrętki i zaślepki. Do takich zestawów możemy dobrać bramy, furtki oraz podmurówki, które zastąpią betonowy fundament. Decydując się na płoty systemowe, słupki ogrodzeniowe otrzymujemy w komplecie, nie musimy zatem przejmować się doborem odpowiednich profili, materiałów i wymiarów, które zapewnią przęsłom odpowiednią nośność. To znacznie ułatwia projektowanie i wykonanie ogrodzenia otaczającego posesję.

Uwaga na słupki ogrodzeniowe

Nawet znakomicie dopasowane do przęseł słupki ogrodzeniowe należy odpowiednio umiejscowić w podłożu. Chodzi nie tylko o ich właściwe rozmieszczenie, ale przede wszystkim o zapewnienie stabilnego oparcia dla paneli ogrodzeniowych. W przeciwnym razie całe ogrodzenie może się wywrócić. Słupki ogrodzeniowe możemy wkopać bezpośrednio w ziemię, choć warto pamiętać, że powinniśmy użyć przy tym suchej zaprawy murarskiej. Bardziej pracochłonną, ale pewniejszą i solidniejszą metodą jest osadzenie słupków na betonowym fundamencie. Tę operację możemy wykonać na dwa sposoby – wmurowując słupki bezpośrednio w podmurówkę na etapie jej wylewania lub instalując je na wkręcanych do betonu obejmach (tę operację przeprowadzamy, gdy zaprawa wyschnie).