Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Specjalne zaprawy betonowe. Przegląd rozwiązań

Specjalne zaprawy betonowe

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jest ceniony przez inwestorów, ponieważ w zależności od przeznaczenia może przyjmować różne właściwości. Nie jest to jednak materiał idealny. W trakcie długoletniego wykorzystywania powierzchnie betonowe chłoną wilgoć i ulegają korozji. Aby chronić je przed uszkodzeniami, należy stosować specjalne zaprawy ochronne i naprawcze. Zapraszamy do przeglądu dostępnych rozwiązań.

Zaprawy ochronne do betonu

Na rynku istnieje kilka rodzajów środków wykorzystywanych do ochrony nawierzchni wykonanych z betonu. Mimo że dostępne rozwiązania różnią się pomiędzy sobą składem, ich funkcja w każdym przypadku jest taka sama – zabezpieczają beton przed karbonatyzacją, wnikaniem agresywnych związków chemicznych oraz szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Beton to materiał stale narażony na szkodliwe działanie wilgoci, a przez to postępujące niszczenie. Pojawiające się na betonowych nawierzchniach rysy, pęknięcia i większe ubytki wpływają negatywnie nie tylko na efekt wizualny, ale przede wszystkim konstrukcję obiektu. Brak regularnej konserwacji w postaci stosowania zapraw ochronnych może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia kosztownego remontu, co z pewnością odbije się na budżecie inwestora. Aby nie narażać się na duże wydatki, warto stosować środki zabezpieczające beton przed korozją. Powłoki ochronne, zaprawy do gruntowania, preparaty hydrofobizujące oraz woskowe i akrylowe środki pielęgnacyjne – wszystkie te preparaty przedłużają żywotność betonowych powierzchni.

Zaprawy naprawcze do betonu

Najlepszym sposobem na ochronę nawierzchni z betonu jest ich regularna konserwacja. Kiedy jednak na powierzchni pojawią się pierwsze oznaki korozji, środki ochronne mogą nie wystarczyć. W takiej sytuacji polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych zapraw naprawczych. W zależności od rozmiaru powstałych ubytków dobierane są różne środki. Przy podstawowych uszkodzeniach dobrze sprawdzają się zaprawy typu CC (ang. Cement Concrete). To mieszanka hydraulicznego spoiwa mineralnego (cementu) oraz frakcjonowanego kruszywa (naturalnego lub sztucznego), która twardnieje pod wpływem wody.

O ile zaprawa typu CC radzi sobie z niewielkimi ubytkami, to w przypadku poważniejszych pęknięć lepszym wyborem jest beton polimerowo-cementowy typu PCC (ang. Polymer Cement Concrete). Wykorzystanie specjalnie dobranych polimerów poprawia właściwości mieszanki, dzięki czemu jest ona w stanie poradzić sobie z odbudową zniszczonych przez korozję powierzchni. To środek całkowicie wodoszczelny. Jest odporny na mróz oraz obciążenia dynamiczne. Innymi rodzajami tej mieszanki są zaprawy naprawcze do betonu typu PCC I, PCC II i PCC III. Wśród inwestorów popularna jest też masa naprawcza typu PC.

Specjalne zaprawy do naprawy posadzek betonowych

Beton to materiał chętnie stosowany przy budowie posadzek w halach produkcyjnych, magazynach oraz innych zakładach przemysłowych. Poddawanie dużym obciążeniom prowadzi do stopniowej degradacji i niszczenia tych powierzchni. Naprawa z użyciem metod mechanicznych jest zazwyczaj kosztowna i kłopotliwa dla inwestora.

Alternatywą jest w tym przypadku wykorzystanie modyfikowanych polimerami zapraw i mas wykończeniowych na bazie cementu siarczanoodpornego oraz kruszyw kwarcowych i bazaltowych. To środki odporne na ścieranie i karbonatyzację, niewrażliwe na szkodliwe działanie wody oraz mrozu. Doskonale sprawdzają się przy wypełnianiu ubytków i szczelin w posadzkach wykonanych z betonu. Można stosować je także podczas napraw mostów, tuneli, wiaduktów i innych elementów infrastruktury drogowej.