Szalunek tracony – oszczędność czasu i pieniędzy
Szalunek tracony to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego deskowania niezbędnego do wykonania podczas budowy elementów monolitycznych. Czym szalunek tracony różni się od tradycyjnego i jakie korzyści płyną z jego zastosowania?
Szalunek tradycyjny a tracony
Szalunek, zwany inaczej deskowaniem, stanowi formę, która pozwala nadać mieszance betonowej określony kształt, zapobiegając jej rozlewaniu się. W wersji tradycyjnej wykonuje się go z połączonych desek lub innych drewnianych elementów – co bardzo ważne, po utwardzeniu betonu szalunek tego typu wymaga demontażu. Powoduje to, że wykonane konstrukcje często nie mają równej powierzchni i wymagają podkuwania. Ponadto poszczególne elementy deskowania należy oczyścić, co jest zajęciem nieprzyjemnym oraz czasochłonnym.
Inaczej jest w przypadku szalunku traconego, wykonywanego z gotowych do montażu, prefabrykowanych elementów cementowo-wiórowych. Spełnia on taką samą funkcję jak deskowanie tradycyjne, ale różni się tym, że po zaschnięciu betonu nie wymaga demontażu – stanowi zatem integralną część wykonanej konstrukcji (np. wieńca na poziomie stropu, wieńca ściany kolankowej czy nadproży). Różnica ta niesie za sobą wiele zalet, którymi szalunek tracony przewyższa deskowanie tradycyjne.
Zalety szalunku traconego
Fakt, że szalunek tracony trafia na plac budowy przygotowany do natychmiastowego montażu, to jedna z zalet tego typu rozwiązania. Elementy są już fabrycznie docięte na wysokość, a w razie potrzeby poszczególne z nich można łatwo przyciąć na długość, by dopasować do potrzeb tworzonej konstrukcji. Samo mocowanie przebiega sprawnie, szybko oraz bezpiecznie, co jest efektem niewielkiej wagi szalunku i braku konieczności stosowania rusztowań. Inne korzyści wynikające z zastosowania tej metody szalowania to:
- dokładność wykonania konstrukcji, na którą pozwala łatwe zachowanie pionów, poziomów czy kątów prostych,
- wysoka izolacyjność systemu szalunkowego – szalunek pełni funkcję izolacji termicznej,
- możliwość całkowitego wyeliminowania mostków termicznych w konstrukcji obiektu,
- odporność na warunki zewnętrzne i rozwój mikroorganizmów,
- niskie zużycie materiałów wykończeniowych,
- ograniczenie ilości odpadów pobudowlanych.
Oszczędności przy szalunku traconym
Do zalet szalunku traconego należy także doliczyć oszczędność czasu oraz pieniędzy, jakie generuje ta technologia. Proces szalowania przy wykorzystaniu prefabrykatów przebiega znacznie szybciej niż w przypadku deskowania tradycyjnego, szalunek nie wymaga rozbierania i czyszczenia, a gotowej konstrukcji nie trzeba podbijać – wszystko to pozwala znacznie ograniczyć czas pracy oraz uniknąć wykorzystania dodatkowych sprzętów.
Dla inwestora niesie to z kolei realne korzyści finansowe wynikające z ograniczenia kosztów najmu pracowników oraz maszyn, a także ze zminimalizowania odpadów i materiałów wykończeniowych potrzebnych podczas kolejnych etapów prac.
Nowoczesny szalunek tracony ma wiele zalet docenianych na etapie jego wykonywania, a dodatkowo w ostatecznym rozrachunku okazuje się tańszy od deskowania tradycyjnego. Dla inwestorów szukających oszczędności w wielu sytuacjach będzie on doskonałym rozwiązaniem.
Szalunek tracony znajdą Państwo w sklepie Realbud.com pod poniższym linkiem:
https://www.realbud.com/pl/wyjatkowe-produkty-dostepne-tylko-u-nas-282