Wszystko co trzeba wiedzieć o budowie garażu
Garaż to niezwykle przydatna budowla. To nie tylko miejsce, w którym można parkować samochód. Jest to także miejsce, w którym przechowywać można różne narzędzie i urządzenia. Jednak garażu nie można postawić na swojej posesji od tak. Jeśli zatem planuje się budowę garażu, warto jest wiedzieć. jakie warunki muszą być ku temu spełnione.
Przepisy prawne
Planując budowę garażu pamiętać należy, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że garaż nie jest budynkiem gospodarczym. W związku z tym budowa garażu wymaga otrzymania pozwolenia na budowę. W tym celu należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu w zależności od miejsca zamieszkania. Do wniosku dołączony powinien być dokument świadczący o tym, iż jest się właścicielem działki, na której garaż ma stanąć oraz projekt budowlany. Pamiętać należy o tym, aby w żadnym wypadku nie rozpocząć budowy garażu przed otrzymaniem odpowiedniego zezwolenia.
Projekt budowlany
Jak wspomniano, aby móc rozpocząć budowę garażu konieczny jest projekt budowlany. Projekt budowlany można zamówić u architekta. Taki projekt będzie dużo bardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom i potrzebom. Z drugiej strony, można skorzystać z opcji nieco tańszej. Mowa tu o zakupie gotowego projektu. Jest to opcja tańsza, jednak w tym przypadku nie ma możliwości zgłoszenia żadnych zmian czy poprawek. Najważniejsze jest jednak, aby projekt budowlany spełniał nasze oczekiwania i wymagania. Ważne jest także to, aby zamawiając projekt pomyśleć o przyszłości. Chodzi m.in. o wielkość garażu, czy być może w przyszłości nie będziemy potrzebować nieco większego garażu.
Estetyka
Garaż to oczywiście budowla, którą stawia się w celach użytkowych. Nie można jednak zapomnieć o kwestiach estetycznych. Garaż musi bowiem pasować do całej zabudowy, w tym oczywiście do stojącego obok domu. Garaż musi pasować wizualnie do stojącego obok domu, a także musi pasować do całego otoczenia. Ważne jest, aby do budowy garażu wykorzystać ten sam materiał, z którego zbudowany został dom. Jeśli dom jest drewniany, wówczas garaż też powinien być drewniany. Jeśli dom jest z cegły, tak samo powinno być w przypadku garażu. Oczywiście zachowane muszą być także odpowiednie proporcje. Garaż nie może przewyższać domu.
Miejsce na garaż
Bardzo ważne jest także miejsce, w którym ostatecznie ma stanąć garaż. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że miejsca na budowę garażu nie można wybrać ot tak sobie. Wszystko w tym przypadku regulują konkretne przepisy prawa budowlanego. Po pierwsze, garaż może zostać postawiony z zachowaniem min. 3 metrów od granicy sąsiadującej działki. Nie są to jedyne obostrzenia dotyczące usytuowania garażu. Dlatego przed jego budową należy dokładnie zapoznać się z przepisami prawa budowlanego odnoście stawiania garaży.
Jak zatem widać postawienie garażu nie jest wcale tak proste jak mogłoby się to wydawać. Potrzebne jest odpowiednie pozwolenie na budowę, a sama budowa spełniać musi przepisy zawarte w prawie budowlanym.
Planując budowę garażu pamiętać należy, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że garaż nie jest budynkiem gospodarczym.