Z jakich materiałów budować ściany zewnętrzne domu jednorodzinnego?
Wybrana technologia budowy domu jednorodzinnego wpływa nie tylko na czas postępu prac czy ułatwienie wykonawstwa ale również na parametry eksploatacyjne, którymi inwestycja będzie się charakteryzowała. Wybrane materiały i przyjęte rozwiązania rzutują m.in. na to, czy wybudowany obiekt będzie wysokoenergooszczędny, a wiec w jakim stopniu będzie on spełniał najnowsze wymagania dotyczące ochrony obiektów mieszkalnych przed niechcianą ucieczką ciepła.
Jednym z istotnych wyborów przed, którymi staje inwestor jest wybór materiału ściennego, z którego powstaną przegrody obiektu. Z czego najlepiej wznosić ściany zewnętrzne, by uzyskać trwałe i dobrze izolujące przegrody?
Nowoczesne materiały budowlane
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu standardowym materiałem murowym były drobnowymiarowe cegły. Jednak podobne tradycyjne rozwiązania i technologie murowe z roku na rok są coraz mocniej wypierane przez nowe rozwiązania systemowe. Obecnie do jednych z najbardziej popularnych materiałów ściennych zalicza się: silikat oraz beton komórkowy. Cena materiałów ściennych wraz ze wzrostem świadomości inwestorów przestała być podstawowym kryterium wyboru, wciąż pozostaje istotna ale rozpatruje się ją w zestawieniu z najważniejszymi parametrami fizycznymi. W praktyce takie porównanie najważniejszych charakterystyk materiałowych pozwala na dokonanie optymalnego wyboru.
Przy realizacji budowy domu jednorodzinnego najczęściej to beton komórkowy uznawany jest jako uniwersalny materiał murowy spełniający podstawowe wymagania inwestorów. Jakie jego cechy o tym decydują?
Materiał lekki, ciepły i trwały? – Beton komórkowy!
Bloczki z betonu komórkowego są lekkie, dzięki swojej porowatej strukturze i stosunkowo niskiej gęstości objętościowej. Porowata struktura wewnętrzna, (której materiał zawdzięcza swoja nazwę) wynika z procesu produkcyjnego, w którym na etapie wyrastania masy w materiale pojawiają się pory wypełnione powietrzem. Taka struktura, to nie tylko ułatwienie wykonawcze w postaci niskiej masy materiału ale również wysoka izolacyjność cieplna – powietrze zamknięte wewnątrz bloczków jest bardzo dobrym izolatorem i ma wpływ na niski współczynnik przewodzenia ciepła materiału.
Postęp prac murarskich realizowanych przy użyciu bloczków z betonu komórkowego jest szybki. Murowanie jest proste i nie wymaga wykorzystywania ciężkich maszyn czy też posiadania specjalistycznego sprzętu na placu budowy. Prace można przeprowadzić przy użyciu prostego zestawu narzędzi, gdyż beton komórkowy łatwo się kształtuje oraz obrabia, co jednocześnie przekłada się na niższą wycenę robocizny.