Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak dbać o drewniane ściany i podłogi?

Jak dbać o drewniane ściany i podłogi

Podłogi z naturalnego drewna dają wiele radości, jednak mogą sprawiać także kilka problemów, związanych między innymi z pielęgnacją. Drewno jest piękne, niepowtarzalne, wytrzymałe i bardzo estetyczne, dlatego wiele osób decyduje się nie tylko na podłogi z tego materiału, ale także na ściany i sufity. Jak dbać o te drewniane elementy?

Regularne mycie i zamiatanie

Zdecydowaną podstawą w pielęgnacji drewnianych ścian i podłóg jest regularne mycie i zamiatanie. Oczywiście można postawić na metody ręczne lub automatyczne. Dobrą opcją jest zakup automatycznego odkurzacza z delikatną funkcją mopowania, który zadba o wygląd drewnianych podłóg i zapewni ich piękny, estetyczny wygląd. Warto także zamiatać ręcznie i robić to regularnie. Ten prosty sposób sprawia, że podłogi prezentują się znacznie lepiej, a kurz nie wchodzi w szczeliny. Z sufitów warto zmiatać kurz przy pomocy delikatnej szczotki do zamiatania. Oczywiście konieczne jest wyrobienie w sobie nawyku systematycznego zamiatania, ponieważ tylko w ten sposób można zadbać o podłogi. Panele ścienne drewniane również powinny być regularnie wycierane szczotką lub ściereczką do kurzu. To jednak nie wszystko, ponieważ na drewnianych podłogach nie należy pozostawiać żadnych płynów, a wodę trzeba wycierać od razu. Może być to problematyczne w rodzinach z dziećmi lub zwierzętami, jednak tylko w ten sposób da się zadbać o podłogę i sprawić, aby pomieszczenia wyglądały znacznie lepiej i estetyczniej. 

Odpowiednie środki czystości

W przypadku podłóg drewnianych, ogromne znaczenie mają odpowiednie środki czystości. Oznacza to, że lepiej nie ryzykować, kupując najtańsze lub niesprawdzone płyny. Znacznie lepiej jest zdecydować się na zakup produktów wysokiej jakości, pochodzących od renomowanego producenta. Wybierając środki czystości, warto zwrócić uwagę na markę Arboritec, w której ofercie znajdują się produkty do mycia, olejowania i pielęgnowania podłóg oraz ścian drewnianych. Ogólna zasada, dotycząca doboru środków czystości, głosi, że należy zrezygnować z produktów zawierających ocet oraz amoniak i kwasy, ponieważ te substancje niszczą drewno i wpływają negatywnie na jego kondycję. 

Lakierowanie i olejowanie

Zwykle od razu po położeniu podłogi, należy zdecydować się na kilka warstw lakieru. To właśnie on chroni przed pojawianiem się rys oraz nadmiernymi zabrudzeniami i efektami uszkodzeń mechanicznych. Dodatkowo raz w roku należy olejować i cyklinować parkiet. Można robić to samodzielnie lub poprosić o to specjalną firmę, zajmującą się tego typu usługami. Zabieg zapewnia większą trwałość i sprawia, że parkiet prezentuje się bardzo estetycznie. Niestety firmy zwykle pobierają spore opłaty za cyklinowanie i olejowanie, tj. od 15 do 50 złotych za metr kwadratowy (w zależności od rodzaju drewna i tego czy jest polakierowana). Poza robocizną trzeba zapłacić także za impregnat, jednak ten koszt nie jest już tak wysoki i wynosi około 60-100 złotych za puszkę.