Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Co warto wiedzieć, planując budowę rezydencji?

budowa rezydencji

Rezydencją określa się duży, bo zwykle przekraczający powierzchnię 200 metrów kwadratowych, dom jednorodzinny lub wielopokoleniowy. To, co różni taki budynek od klasycznego domu to jednak nie tylko rozmiar. W rezydencjach duży nacisk kładzie się na wysoki standard życia, obszerne i ustawne pomieszczenia, a także dużo pokoi, w tym nie tylko o tradycyjnym przeznaczeniu. Co warto wiedzieć jeszcze zanim przystąpi się do budowy własnej rezydencji? Oto kilka przydatnych informacji o doborze właściwej działki i projektu.

Wybór działki budowlanej

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru działki budowlanej jest oczywiście jej lokalizacja i bezpośrednie sąsiedztwo. Działki zlokalizowane bliżej centrum miast są zwykle droższe od działek na wsiach i w małych miejscowości. To, jaką lokalizację lepiej wybrać, jest kwestią sporną. Jedni decydują się na życie w cichej okolicy, jednocześnie oszczędzając na zakupie nieco tańszej działki zlokalizowanej w małej gminie. Inni są zdecydowani zapłacić więcej za łatwy dostęp do infrastruktury miejskiej.

Wybierając działkę pod budowę rezydencji, jedną z najważniejszych cech jest jej rozmiar. Ponieważ rezydencje są zwykle obszernymi budynkami, wymagają odpowiedniej ilości miejsca do ich postawienia. Istotny jest także kształt – najbardziej polecane są działki kwadratowe i prostokątne, na których można zrealizować większość projektów budowlanych.

Przy wyborze działki poza jej cechami widocznymi podczas odwiedzin warto sprawdzić także dokumentację. Tyczy się to przede wszystkim księgi wieczystej ziemi, ale nie tylko. Jeszcze przed wyborem projektu warto sprawdzić obowiązujący na danym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie tym określa się, jaki rodzaj zabudowy może powstać w danym miejscu, w tym nawet cechy takie jak ilość kondygnacji i stopień nachylenia dachu.

Projekt rezydencji i jego dostosowanie

Wybór projektów rezydencji jest szeroki, co widać dobrze wśród przykładowych zdjęć realizacji na stronie z pełnym opisem tego rodzaju budynku pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji. Projekty te mogą być bardzo różne, prezentujące ekskluzywne rezydencje w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, albo tworzące przytulny tradycyjny dom z przestronnym ogrodem pełnym atrakcji dla dzieci.

Projekt rezydencji może zostać stworzony na indywidualne zamówienie, od postaw odpowiadając potrzebom inwestora i właściwościom działki, na której będzie realizowany, w tym także pod kątem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Alternatywą jest wybór projektu gotowego z galerii na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty.

Co ważne, praktycznie wszystkie projekty są w mniejszym lub większym stopniu modyfikowane z różnych powodów i pod różnym kątem. Dotyczy to również projektów gotowych, które poddaje się zmianom dla dopasowania ich do wymagań inwestora i charakterystyki konkretnej działki. Chociaż wybór projektu indywidualnego daje możliwość wpływu na każdy jego element, w przypadku projektów gotowych wciąż wprowadzić można właściwie dowolne zmiany.

Sposoby prowadzenia budowy rezydencji

Budowę rezydencji można prowadzić na różne sposoby. Najoszczędniejsze, jednak wymagające zaangażowania i wiedzy, jest samodzielne nadzorowanie prac, a nawet wykonywanie tych, które nie wymagają uczestnictwa wykwalifikowanego specjalisty. Istnieje także możliwość powierzenia prac firmom zewnętrznym, z czego korzystają przede wszystkim inwestorzy, którzy ze względu na obowiązki nie mogą w pełni zaangażować się w budowę, albo nie mają doświadczenia niezbędnego podczas całego procesu.

Budowę można zlecić kilku firmom, z czego każda będzie odpowiadać za inny etap prac. Można także powierzyć ją firmie takiej jak New-House, która zajmie się wszystkim, co niezbędne. New-House zajmuje się kompleksową budową, przeprowadzając inwestora przez cały proces od wyboru działki i projektu, aż po gotowy i oddany do użytku budynek.