Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jak przebiega czyszczenie elewacji wysokich budynków?

czyszczenie elewacji

Bez wątpienia o atrakcyjności miast decyduje w dużej mierze to, czy znajdujące się w nim budynki są zadbane. Chodzi tu przede wszystkim o stan ich elewacji. Nawet stosunkowo nowe budynki mogą wyglądać nieestetycznie, jeśli ich elewacja jest zaniedbana i brudna. Każdą elewację trzeba co jakiś czas wyczyścić, a można to robić na wiele sposobów. Niektórzy właściciele decydują się na wykonanie tego samodzielnie, jednak w przypadku wysokich budynków jest to praktycznie niemożliwe i konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.

Kto wykonuje czyszczenie elewacji wysokich budynków?

W tej dziedzinie warto postawić na fachową pomoc, czyszczenie elewacji budynków wykonuje Steiger Team oraz wiele innych specjalistycznych firm. Co ciekawe zajmują się one praktycznie wszystkimi rodzajami elewacji, a niektóre firmy podejmują się również takich zleceń, jak czyszczenie wnętrza kotłów przemysłowych. Specjaliści tego typu bez trudu uporają się z powierzchniami szklanymi, aluminiowymi, klinkierem lub cegłą oraz renowacją fasad budynków. Poza czyszczeniem, firmy zajmujące się elewacjami budynków oferują także takie usługi, jak odkurzanie, czy doczyszczanie.

Do czyszczenia elewacji wykorzystywane są różnego rodzaju specjalistyczne techniki. W niektórych przypadkach wystarczy mycie pod ciśnieniem, w innych potrzebne są specjalne środki chemiczne. Zdarza się, że samo czyszczenie nie wystarcza i konieczne jest odnowienie elewacji i przeprowadzenie prac konserwatorskich.

Jak przebiega czyszczenie elewacji wysokich budynków?

Najważniejszą zasadą jest to, że czyszczenie elewacji powinno odbywać się od góry do dołu. Myjkę ciśnieniową wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku tynków mineralnych, silikatowych, akrylowych oraz fasad wykonanych z cegły. Urządzenie to stosuje się również w celu rozpylania różnego rodzaju detergentów służących do czyszczenia elewacji. W przypadku wysokich budynków konieczne jest zastosowanie specjalnego sprzętu do prac wysokościowych, usługi tego typu są określane mianem alpinizmu przemysłowego.

Brud, który osiada na fasadach budynków to nie tylko zabrudzenia znajdujące się w powietrzu, ale również glony i porosty. Tego typu zielone naloty są czyszczone wieloetapowo, zaczyna się od mycia pod ciśnieniem, a następnie wykorzystuje odpowiednie preparaty do usuwania zielonego nalotu. Na koniec stosuje się środki grzybobójcze. Zlecając wyczyszczenie elewacji pokrytej tego typu zanieczyszczeniami, trzeba liczyć się z tym, że konieczne może być ponowne malowanie budynku.

Ile kosztuje czyszczenie elewacji?

Jak łatwo się domyślić, za tego typu usługi nie obowiązuje jedna stawka. Bardzo dużo zależy od struktury i charakteru elewacji, a także rodzaju zanieczyszczenia pokrywającego ją. Ceny są uzależnione również od wielkości budynku i mogą się wahać od 15 do ponad 30 zł za metr kwadratowy. Profesjonalna firma zajmująca się czyszczeniem fasad budynków sama oceni, czy konieczne jest użycie specjalistycznych detergentów oraz, czy należy wykonać np. natrysk antykorozyjny.