Jak wyglądają formalności przy zakupie domu od dewelopera?
Jeśli przed Tobą zakup domu od dewelopera, to koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem. Ważne, aby sprawnie uregulować niezbędne formalności. Zaistniałe nieprawidłowości mogą znacząco przedłużyć proces kupna, a także wywołać niepotrzebny stres. Profesjonalny deweloper w Warszawie zapewnia klientom kompleksowe wsparcie na każdym etapie współpracy. Jest to sporym udogodnieniem dla tych, którzy chcą błyskawicznie dopiąć wszystko na ostatni guzik.
Zdolność kredytowa
Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości należy zweryfikować swoje możliwości finansowe. Trzeba mieć świadomość, że budowanie zdolności kredytowej może trochę potrwać. Godny zaufania deweloper w Warszawie może pomóc w znalezieniu korzystnej oferty bankowej. To, czy wniosek zostanie zaakceptowany zależy od wielu różnych czynników. Na początku należy określić wysokość wkładu własnego, kredytu oraz pozostałych funduszy na prace wykończeniowe. Warto wspomnieć, że praktycznie niemożliwe jest otrzymanie kredytu na sto procent wartości nieruchomości. Wkład własny jest wymagany, co dla niektórych może stanowić pewne utrudnienie.
Weryfikacja dewelopera
Udało Ci się znaleźć atrakcyjne mieszkanie w korzystnej cenie? Decyzji zakupowej nigdy nie należy podejmować zbyt pochopnie. Niezwykle istotne jest, by zweryfikować dewelopera oraz inwestycję. To jedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia oszustwa. Z pewnością należy udać się do biura sprzedaży, aby uzyskać prospekt informacyjny przedsięwzięcia. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sprzedawca nie może odmówić jego udostępnienia. Nie zaszkodzi sprawdzić, czy znajduje się on w sieci w wersji elektronicznej. Podczas wyboru dewelopera można poprosić o okazanie m.in. sprawozdań finansowych, pozwolenia na budowę, projektu inwestycji. Ważne, by upewnić się, że pieniądze strzeżone są przez rachunek powierniczy. W przypadku bankructwa dewelopera można mieć pewność, że gotówka zostanie odzyskana.
Podpisanie umowy wstępnej
Po wybraniu nieruchomości można przystąpić do podpisania umowy deweloperskiej. Własność lokalu zostanie przeniesiona w ustalonym terminie. Na uwagę zasługuje fakt, że większość mieszkań deweloperskich jest sprzedawana jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, co zmusza kupujących do czekania. We wspomnianym dokumencie można znaleźć wszystkie kluczowe informacje dotyczące inwestycji, takie jak np. lokalizacja, cena, wysokość i terminy wpłaty zadatków, termin przekazania lokalu, sposób rozliczenia, konsekwencje zerwania umowy. Nie każdy wie, że umowa deweloperska jest aktem notarialnym. Obecnie najczęściej można spotkać się z płatnością w transzach. Oznacza to, że osoba kupująca wpłaca określoną kwotę zadatku (np. 10% wartości nieruchomości), a kolejne części w transzach po zakończeniu poszczególnych etapów prac. Ważne: umowa wstępna nie jest tym samym, co rezerwacyjna! Umowa rezerwacyjna może zawierać wiele nieuczciwych zapisów, które narażają kupującego na straty finansowe. Opłata rezerwacyjna nie jest zwykle zwracana, więc deweloper może niespodziewanie zakończyć współpracę.
Odbiór nieruchomości od dewelopera
Odbiór mieszkania od dewelopera ma miejsce zazwyczaj po zawarciu ostatecznej umowy. Konieczne jest sprawdzenie, czy nieruchomość jest zgodna z projektem. Bardzo ważne, aby zweryfikować, czy nie posiada ona żadnych ukrytych wad, niezgodności wymiarów, zmian w standardzie lokum. Faktem jest, że zdecydowana większość osób nie poradzi sobie z tym zadaniem samodzielnie. Dobrze jest skorzystać ze wsparcia fachowca, który ma ekspercką wiedzę. Przed podpisaniem dokumentu odbioru trzeba mieć sto procent pewności, że nieruchomość jest zgodna z projektem. Jeśli nie, to należy wyegzekwować usunięcie niedoróbek i błędów przez dewelopera.
Podpisanie umowy ostatecznej
Kolejnym etapem jest podpisanie umowy ostatecznej. Jest to możliwe dopiero wtedy, gdy nieruchomość będzie gotowa do użytkowania oraz oddana nabywcy. W niektórych przypadkach nie ma konieczności czekania na zakup lokalu, ponieważ wszelkie prace zostały już ukończone. Oznacza to, że umowa kupna (w formie aktu notarialnego) może zostać zawarta bezpośrednio po załatwieniu formalności kredytowych. Jeśli sytuacja tego wymaga, to mieszkanie musi zostać wyodrębnione, tak aby prawnie stanowiło ono osobną nieruchomość bez jakichkolwiek obciążeń. Po zakończeniu transakcji także można zaciągnąć kredyt (np. na wykończenie mieszkania). W tym celu wystarczy złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej oraz hipotekę na rzecz banku. Nie można zapomnieć o ubezpieczeniu lokalu.