Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Do czego służą przenośniki taśmowe

taśmociąg

Taśmociągi to szeroko stosowane urządzania służące do transportu towarów oraz ludzi. Konstrukcje stanowią nieodłączny element nowoczesnych linii technologicznych znajdujących zastosowanie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, umożliwiają transport węgla, przenoszą walizki na lotnisku, transportują zakupy w sklepie, sortowniach czy magazynach. 

Czym są taśmociągi

Definicją taśmociągu jest mechaniczne urządzenie transportowe o charakterze ciągłym. Mogą pracować w różnych trybach niezależnie od linii produkcyjnej, jako jej element lub część większego łańcucha transportowego. W zależności od rodzaju transportowanych produktów konstrukcja przenośników taśmowych może różnić się od siebie. Producent taśmociągów określa, że standardowe przenośniki taśmowe składają się z trzech głównych elementów: 

  • trwała rama
  • taśma transportująca
  • napęd taśmy

Taśma, która ma bezpośredni kontakt z transportowanymi towarami może być wykonana z gumy, stali czy utwardzanego silikonu. Wybór rodzaju taśmy zależy od charakteru pracy przenośnika. 

Zasada działania przenośnika taśmowego

Prostota oraz możliwość wykorzystywania na różne sposoby to cechy wpływające na popularność taśmociągów. Stosowanie najnowszych technologii materiałowych pozwala na ograniczenie kosztów produkcji i zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa. Urządzenie działa na zasadzie bębna napędowego, który wywołuje ruch taśm transportowych. Wykorzystywanie nowoczesnych materiałów powoduje cichą pracę taśmociągów, ograniczanie drgań taśmy oraz sprzyja konserwacji i serwisowaniu. Dzisiejsze taśmy transportowe mogą pokonywać łuki lub wielopoziomowe trasy, co daje praktycznie nieograniczone możliwości produkcyjne. Taśmociągami mogą być transportowane materiały o odmiennych parametrach, niskich oraz wysokich temperaturach czy odpornościach na wodę i środki chemiczne. 

Czyszczenie przenośników taśmowych

Transport produktów w różnych warunkach sprawia, że taśmociągi ulegają ciągłemu zużyciu i zabrudzeniu. Dbanie o odpowiedni stan taśm jest warunkowany przez zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to warunek konieczny, aby produkcja przebiegała pomyślnie i bezpiecznie. Producent taśmociągów Warszawa zapewnia, że w celu wyczyszczenia taśmociągu nie występuje konieczność wstrzymania produkcji. Istnieje wiele zautomatyzowanych systemów czyszczących potrafiących działać równo z produkcją. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest parowy system czyszczenia taśm. Gorąca i sucha para wydobywająca się przez specjalny adapter na bieżąco oczyszcza i odkaża taśmy przenośników. Dzisiejsze rozwiązania produkcyjne pozwalają na nieprzerwaną produkcję i funkcjonowanie przedsiębiorstw.