Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Kocioł jednofunkcyjny i dwufunkcyjny. Jaki wybrać?

kocioł

Kotły gazowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych w naszym kraju. Na rynku dostępne są kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Czym się od siebie różnią i kiedy najlepiej sprawdzi się każdy z nich?

Ogrzewanie gazowe ma w naszym kraju wielu zwolenników. Nic dziwnego. Kotły gazowe charakteryzują się nie tylko wysoką sprawnością (jak kondensacyjne, których sprawność wynosi powyżej 100 procent), ale także są bezobsługowe i wygodne w użytkowaniu. Nie wymagają składowania ani dokładania opału, który, jak w przypadku węgla, jest brudzący. Nie trzeba też usuwać odpadów, jak w przypadku paliw stałych, takich jak popiół, ani nadzorować ich pracy jak np. w przypadku węglowych kotłów zasypowych. Co więcej, urządzenia te nie zajmują dużo miejsca w kotłowni dzięki czemu z powodzeniem może się w niej zmieścić także np. pralka. Są też ekologiczne. Spalaniu gazu towarzyszy dużo mniejszy poziom emisji tlenków azotu i węgla oraz dwutlenku węgla niż w przypadku spalania węgla czy ogrzewania olejem opałowym.

Nowoczesne kotły gazowe umożliwiają także łatwe i dogodne sterowanie za pomocą smartfona i mają szereg zabezpieczeń gwarantujących sprawne działanie. Producenci często dają na nie gwarancję nawet do 5 lat, a programy rządowe oferują wysokie dotacje na ich zakup i montaż.

Na rynku dostępne są jednak różne rodzaje kotłów. Dzielą się m.in. na kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Czym się różnią i który z nich wybrać, by jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania? Profesjonalne doradztwo, szeroką ofertę kotłów gazowych i usługę montażu znajdziesz na stronie defro.pl/kotly-gazowe

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Kocioł jednofunkcyjny to urządzenie, które nie posiada wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej. W zamian za to podłącza się do niego specjalny zasobnik na wodę. Do większości zbiorników można podłączyć tzw. cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Gdy w obiegu stale krąży ciepła woda, użytkownik ma do niej dostęp od razu po odkręceniu kranu. Co więcej, cyrkulacja pozwala ograniczyć zużycie wody i zmniejszyć ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji. Kocioł jednofunkcyjny lepiej niż dwufunkcyjny sprawdza się w dużych domach z 2-3 łazienkami.

Kocioł dwufunkcyjny

Kocioł gazowy dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, pełni dwie funkcje – podgrzewa wodę do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową. Dzieje się to za sprawą wymiennika płytowego, dzięki któremu proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcenia kranu.

Woda w kotłach dwufunkcyjnych podgrzewana jest przepływowo, czyli wyłącznie w chwili poboru. Dzięki temu można uniknąć strat ciepła, które powstają wskutek magazynowania ciepłej wody w zbiorniku. Kotły dwufunkcyjne najlepiej sprawdzają się w niedużych domach z jedną łazienką, gdzie odległość między urządzeniem grzewczym a najdalej wysuniętym punktem poboru wody nie przekracza 6 metrów. Im mniejsza odległość tym bardziej można ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć czas oczekiwania na ciepłą wodę.