
W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować stale rosnące ceny za energię elektryczną. Największe podwyżki cen dosięgają przedsiębiorców, którzy zmuszeni są każdego miesiąca płacić ogromne rachunki za zużytą energię na zakładzie pracy. Każdemu przedsiębiorcy zależy na obniżeniu kosztów, dlatego warto być może zastanowić się nad tym, jak skutecznie można zaoszczędzić na energii elektrycznej. Z pomocą w tej kwestii przychodzi kompensacja mocy biernej, która może znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów za energię. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, na czym polega kompensacja mocy biernej i czy to naprawdę działa.
Kompensacja mocy biernej — czym właściwie jest moc bierna?
Na początku należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest moc bierna. Otóż obwód pracy składa się z mocy czynnej, biernej i pozornej. Ta, która nas interesuje, czyli bierna charakteryzuje się tym, że występuje pomiędzy źródłem energii, a jego odbiornikiem. Ważne jest również, że energia bierna nie jest zużywana, ponieważ cały czas krąży pomiędzy elektrownią a odbiorcą. Możemy ją podzielić również na moc bierną indukcyjną i pojemnościową. Moc bierna jest potrzebna do prawidłowej pracy wielu urządzeń, jednak nie może być pobierana z sieci lub oddawana do niej. Powoduje ona także obciążanie źródła prądu i straty ciepła, przez co częściej może dochodzić do awarii sieci.

Dlaczego kompensuje się moc bierną?
W momencie, w którym przez sieć przepływa zbyt duża ilość mocy biernej, trzeba instalować przewody o grubszych przekrojach oraz dodatkowe urządzenia. Moc bierna wywołuje także spadki przepustowości sieci, dlatego istnieją specjalne przepisy, które regulują, ile można pobierać mocy biernej. Jeżeli natomiast założone limity zostaną przez nas złamane, to operator sieci może nałożyć na nas kary finansowe. Aby więc kompensować moc bierną, w celu optymalizacji sieci, stosuje się przyłączenie baterii kondensatorów oraz baterii dławików indukcyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu energia bierna może przepływać jedynie pomiędzy kompensatorem mocy biernej a odbiornikiem. W ten sposób realizowania jest kompensacja mocy biernej – racjonalna gospodarka zarządzania energią elektryczną, której zadaniem jest zniwelowanie problemów, które powoduje moc bierna w sieci.
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Jak więc kompensacja mocy biernej może wpłynąć na obniżenie rachunków za prąd? Tego dowiesz się, czytając artykuł Jak obniżyć rachunki za prąd?, gdzie wskazano na najważniejsze kwestie związane z wpływem mocy biernej na wysokość rachunków za prąd. Okazuje się bowiem, że większość operatorów sieci nalicza firmom, które przekraczają określone limity dodatkowe koszty w formie kary finansowej. To jakie limity panują w danej sieci, jest ustalone na umowie, którą podpisujemy z dostarczycielem energii. Dodatkowe koszty za energię elektryczną mogą stanowić nawet 30 procent z całej kwoty, jaką musimy zapłacić za prąd. Jeżeli jednak zdecydujemy się na instalację urządzeń, które kompensują moc bierną, to nie będziemy musieli już płacić kar. Oprócz tego nasze opłaty za moc czynną również zmniejszą się nawet o 7 procent. Oznacza to, że zainwestowane pieniądze, w urządzenia do kondensowania mocy, szybko się zwrócą, a my zaczniemy oszczędzać na rachunkach za prąd.