Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Oświetlenie sypialni – jak wpływa na zdrowy sen?

oświetlenie sypialni

Chcesz uniknąć problemów z zasypianiem, a rano budzić się wypoczętym i w świetnym nastroju? Zadbaj więc o odpowiedni materac, zainwestuj w przyjemną w dotyku pościel i… Nie zapominaj o oświetleniu. Wbrew pozorom to właśnie ono ma największy wpływ na jakość snu. Jak światło wpływa na sen? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższych akapitach.

Światło pobudza do działania i relaksuje

Światło reguluje cykl dobowy człowieka. Słoneczne, o dużym natężeniu, pobudza do działania. Wzmaga koncentrację i motywuje organizm do podjęcia aktywności. Zupełnie odwrotnie działa delikatne światło księżyca. Jego zadaniem jest wyciszenie i zapewnienie odpoczynku. Cykl ten ulega jednak silnym zaburzeniom, na co niebagatelny wpływ na sztuczne światło. Efektem jest to, że wieczorem trudno Ci zasnąć, zaś po nocy wstajesz z łóżka zmęczony i senny – tłumaczy specjalista z https://oswietlenie-sklep.pl/

Przed snem zrezygnuj z urządzeń emitujących niebieskie światło

Jakie światło najbardziej zaburza sen? To emitowane z urządzeń elektronicznych. Działa dokładnie w ten sam sposób, jak światło słoneczne, czyli pobudza do działania. Dlatego też co najmniej godzinę przed snem nie należy korzystać z telefonu, laptopa czy tabletu. Niewskazane jest też oglądanie telewizji. W przeciwnym wypadku, po zgaszeniu światła i położeniu się do łózka, organizm jest pobudzony, a Ty nie możesz zasnąć.

Jaka barwa światła do sypialni?

Niebagatelny wpływ na komfort snu mają również lampy umieszczone w sypialni. Najlepiej sprawdzają się te o ciepłej barwie światła. Zimne działają pobudzająco, porównywalnie do kofeiny zawartej w kawie. Ciepłe światło ogranicza ponadto zmęczenie oczu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które lubią sięgnąć przed snem po książkę czy czasopismo. Wprowadza też nastrój odpoczynku i relaksu. 

Lampy w sypialni – więcej niż przytulna atmosfera

Jeżeli chcesz zapewnić sobie zdrowy sen, zadbaj nie tylko o barwę światła, ale o odpowiednie lampy w sypialni. O ile to możliwe, ogranicz korzystanie z lamp sufitowych rzucających zbyt intensywne światło i rażących w oczy. Żyrandole sprawdzą się podczas rozmaitych czynności – sprzątania bądź układania w szafkach, ale na pewno nie przed snem. Ich doskonałą alternatywą są lampki nocne i kinkiety. Po pierwsze rzucają łagodne światło i wprowadzają przytulny nastrój. Po drugie, ich wyłączniki są zawsze w zasięgu ręki. W ten sposób nie musisz wstawać z łóżka, kiedy poczujesz, że masz już ochotę pogrążyć się we śnie.

Statystyki pokazują, że problemy ze snem dotyczą co czwartego Polaka. Eksperci alarmują, że jest to jednak wierzchołek góry lodowej, a zaburzenia snu z roku na rok dotyczą coraz większej liczby osób. Tymczasem okazuje się, że w wielu przypadkach receptą może okazać się drobna zmiana codziennych nawyków i zadbanie o odpowiednie oświetlenie sypialni.