Czy na małej, miejskiej przestrzeni, też można zaprojektować ciekawy przydomowy ogródek?
Zaplanowanie i stworzenie ogrodu na niewielkiej działce miejskiej może stanowić nie lada wyzywanie. Koszenie trawnika, podcinanie krzewów, regularne podlewanie roślin to tylko niektóre z czynności, z jakimi musi się zmierzyć każdy właściciel przydomowego ogródka. Warto jednak poświęcić czas, aby móc w porze letniej cieszyć się zielenią, pięknym widokiem kwitnących kwiatów, poczytać książkę w ogrodzie lub wypić kawę z najbliższymi. Firma, z którą zamierzamy podjąć współpracę w ramach zaprojektowania ogrodu powinna pokazać, jak wygląda przykładowa aranżacja ogrodu miejskiego w ramach wcześniej prowadzonych prac projektowych.
Wydzielenie przestrzeni
Projektując przydomowy ogródek o niewielkiej powierzchni, warto zwrócić uwagę na ogrodzenie. Masywne i wysokie płoty optycznie zmniejszają działkę. Jeśli nasz przydomowy ogród będziemy traktować jedynie jako sporadyczne miejsce wypoczynku i nie mamy potrzeby odgradzania się od sąsiada solidnym płotem, zastosować możemy ocynkowane panele ogrodzeniowe. Jeśli na pielęgnację ogrodu jesteśmy w stanie poświęcić więcej czasu, możemy wybrać żywopłot, który będzie pełnić funkcję ogrodzenia. Trzeba jednak pamiętać, o jego regularnym przycinaniu.
Rośliny do małego ogrodu
Projektując mały ogród warto pamiętać, aby wybierać rośliny, które mają wolne tempo wzrostu. W sklepach ogrodniczych jest bardzo duży wybór karłowych odmian drzew i krzewów. Niektóre z nich nadają się nawet do sadzenia w pojemnikach. Rośliny powinny mieć jak najdłuższy okres kwitnienia i ozdobne liście. Dzięki temu cieszyć się ich widokiem będzie można przez większą część sezonu. W niewielkiej przestrzeni równie dobrze sprawdzają się pnącza. Nie zabierają one wiele przestrzeni i nie są problematyczne w utrzymaniu. Bardzo efektownie wygląda bluszcz pospolity czy wiciokrzew zaostrzony. Rośliny te można nasadzić w bliskim otoczeniu drewnianej pergoli. W ten sposób zbudować możemy zieloną ścianę, która nie tylko uchroni nas przed wzrokiem sąsiada, ale pełnić też będzie funkcję akustyczną.
Meble do małego ogrodu
Odpowiednie umeblowanie małego ogródka jest niezwykle ważne, gdyż na niewielkich przestrzeniach bardziej widoczne są wszelkie niedociągnięcia. Chaotyczne ustawienie mebli o różnej kolorystyce lub ich nadmiar szkodzą wizerunkowi. Najpopularniejszym rozwiązaniem do małych, przydomowych ogródków są składane meble ogrodowe. Ich popularność zawdzięcza się przede wszystkim z możliwości szybkiego składania i chowania w zależności od sytuacji. Niewielki stolik i kilka krzeseł wykonanych z drewna czy wikliny to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Jeśli do dyspozycji mamy więcej miejsca, warto pokusić się o zakup leżaków, wiszących foteli w kształcie kokona lub hamaka.
Więcej informacji na temat projektowania ogrodów znajdziesz pod adresem https://ogrody-projektowanie.pl.