Moda na styl retro we wnętrzach – jak ją wykorzystać?
Istnieją różne, niezależne tendencje we współczesnej aranżacji wnętrz. Występują obok siebie, pozwalając na niemal dowolne udekorowanie każdej domowej przestrzeni. Można bowiem znaleźć zarówno style historyzujące, jak na przykład art déco, ale też ultra nowoczesne koncepcje z pogranicza minimalizmu i hi techu. Dla każdego, coś miłego. Wśród nich występują także style, łączące różne tendencje. Świetnym ich przykładem jest nurt o nazwie modern vintage, który podbija serca projektantów i miłośników interesującego designu. Na czym polega i kiedy warto go wykorzystać? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Co to jest modern vintage?
Nazwa nowej tendencji brzmi dość przewrotnie. Jak bowiem można mówić o nowoczesnym stylu retro? Okazuje się jednak, że rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste. Omawiany styl wyróżnia się łączeniem elementów znanych z wcześniejszych epok, z nowoczesnym wykonaniem oraz uwspółcześnioną formą.
Dotyczy to najróżniejszych przedmiotów, nawet wyposażenia dużych gabarytów, jak meble. Najczęściej jednak pojawia się w mniejszych produktach, na przykład sprzętach dekoracyjnych lub lampach, które dodają swoistego, oryginalnego charakteru do przestrzeni.
Modern vintage stanowi połączenie rozmaitych tendencji. Pojawiają się w nim silne nawiązania do rozwiązań jeszcze z okresu wiktoriańskiego, o ozdobnym charakterze. Dla kontrastu, zestawia się je z nowoczesnymi motywami, przywołującymi na myśl punkowe lub industrialne klimaty.
Styl modern vintage może zatem przybierać rozmaite formy, dzięki czemu, świetnie wpisuje się w różne przestrzenie. Można go zastosować we wnętrzach skandynawskich, dodając im nieco charakteru. Idealnie komponuje się z przestrzeniami industrialnymi, lekko je ocieplając i wprowadzając poczucie przytulności i dekoracyjności. W klasycznych wnętrzach stanowi natomiast intrygującą i niezmiernie dekoracyjną ciekawostkę.
Jak wyglądają najczęściej stosowane przedmioty w stylu modern vintage?
Oświetlenie w dawnym stylu
Klasyczne oświetlenie z epoki wiktoriańskiej kojarzy się zazwyczaj z rozbudowanymi żyrandolami z mosiądzu. Nowoczesna odsłona stylu retro nieco modyfikuje ten wzorzec. Pojawiają się mocno industrialne produkty, w których edisonowska żarówka jest osłonięta wyłącznie siatką z drutu z kolorowego metalu. Z takiego elementu można tworzyć nawet rozbudowane żyrandole, które wpisują się w aranżacje industrialne, minimalistyczne, a także w styl globalnego nomady.
Poza delikatnymi i ażurowymi konstrukcjami, w ramach stylu można także znaleźć duże i ozdobne lampy wiszące i żyrandole, wykonane z kutego metalu. Są nieco bardziej surowe, ale również niepozbawione intrygującego uroku. Świetnie nadają się do minimalistycznych wnętrz skandynawskich, ciekawie łącząc się z drewnem i dużą ilością zieleni.
Włączniki światła w nietypowej odsłonie
Prawie nikt o nich nie pamięta, a we włącznikach światła kryje się olbrzymi potencjał dekoracyjny. Coraz chętniej zwolennicy stylów retro rezygnują z tradycyjnych rozwiązań z tworzyw sztucznych, na rzecz stylizowanych akcesoriów, nawiązujących do dawnej epoki. Najczęściej są one wykonane z porcelany i metalu, a ich wygląd idealnie wpisuje się w aranżacje modern vintage.
Oprócz samych włączników, warto tego typu przestrzenie uzupełnić też o gniazdka elektryczne w tej samej konwencji, dzięki czemu uzyskamy całościową dekorację, która nie dość, że doskonale spełnia swoje funkcje praktyczne, to także dekoruje i przykuwa uwagę każdego, kto wchodzi do pomieszczenia.
Stoliki, stoliczki i bibeloty
Aby wprowadzić nutę retro do pomieszczeń, przydaje się choć kilka subtelnych akcentów w wyposażeniu.
Mogą to być niewielkie stoliczki kawowe lub szafki, które umieszczamy w salonie lub sypialni. Świetnie sprawdzają się meble z drewna, o lekko spatynowanej powierzchni, noszącej ślady upływu czasu. Z ich pomocą budujemy nastrój w pomieszczeniu, dodając mu przytulności. Dzięki wykorzystaniu tylko pojedynczych przedmiotów, wnętrze wciąż pozostaje proste i nowoczesne, ale zyskuje niepowtarzalny i indywidualny charakter.
Oprócz mebli, warto również postawić na stylizowane ramki ze zdjęciami oraz pojedyncze przedmioty ozdobne – figurki, doniczki itp., które dodają klimatu retro i pozwalają wyrazić upodobania domowników.
Modern vintage – niejedna odsłona stylu niemal dla każdego
Nowoczesne retro to styl dla indywidualistów, którzy nie do końca odnajdują się w sterylnych przestrzeniach minimalistycznych i pragną przemycić do nich nieco antycznych akcentów. Dzięki lampom, przedmiotom dekoracyjnym i rozmaitym drobiazgom, można zbudować spersonalizowaną, przytulną przestrzeń i niepowtarzalne wnętrza, w pełni funkcjonalne i ciekawe wizualnie.
***
Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na aranżację domowego oświetlenia, odwiedź stronę Azzardo, pełną sprawdzonych koncepcji dla niemal każdej przestrzeni.