Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Dbanie o środowisko naturalne z pomocą właściwego oświetlenia

kuchnia

Żyjemy w czasach, gdy konieczność świadomego dbania o środowisko naturalne staje się naszą codziennością. Powszechnie zauważa się problem zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Podczas kolejnych szczytów klimatycznych przywódcy państw szukają rozwiązań, co zrobić, żeby poprawić sytuację na naszej planecie. Okazuje się jednak, że nie tylko wielkie działania mają znaczenie. Tak naprawdę każdy może zadbać o środowisko, nawet nie wychodząc z domu. Wystarczy zmiana przyzwyczajeń i nawyków. Wówczas nie dość, że dołożymy swoją cegiełkę do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, ale też znacząco obniżymy domowe rachunki. Dziś skupimy się na oświetleniu mieszkań i domów oraz na metodach zoptymalizowania go na tyle, żeby bez straty funkcjonalności, stało się zdecydowanie bardziej ekologiczne i przyjazne dla kieszeni każdego z nas.

LED – technologia przyszłości dostępna dla wszystkich

Wprowadzenie produktów LED do powszechnego użytku kilka lat temu stało się jedną z najważniejszych rewolucji oświetleniowych w historii człowieka. Diody elektroluminescencyjne, które dają światło, gdy przez półprzewodniki przepływa prąd elektryczny, odmieniły na zawsze sposób oświetlania wnętrz prywatnych, biurowych i publicznych.

Technologia LED jest energooszczędna. Diody i lampy LED potrzebują zdecydowanie mniej prądu, aby dawać dużo światła. Są także niezmiernie wytrzymałe na uszkodzenia oraz gwarantują nawet 100000 godzin świecenia, dzięki czemu nie musimy zbyt często kupować nowych produktów oświetleniowych, jak bywa w przypadku tradycyjnych żarówek.

Do produkcji diod nie stosuje się niebezpiecznych i szkodliwych substancji, a każde ze źródeł światła, wykonanych w technologii LED, w pełni poddaje się recyklingowi. To tania, funkcjonalna i wydajna energia dla każdego, kto chce dbać o środowisko naturalne we własnym domu.

Wypracowanie nowych nawyków – prosty sposób na wielką zmianę

Często nawet nie potrzebujemy nowoczesnej technologii, aby coś zmienić. Zazwyczaj wystarczy przyjrzeć się swoim codziennym przyzwyczajeniom. Zdarza się, że zachowujemy się nieodpowiednio, nawet o tym nie wiedząc.

Aby zmniejszyć niepotrzebne zużycie energii, wystarczy wyłączać wszystkie punkty oświetleniowe, gdy wychodzimy z pomieszczenia, a także dostosowywać ilości światła do naszych aktualnych potrzeb. Niekiedy bowiem włączamy całe oświetlenie w pomieszczeniu, choć tak naprawdę wystarczyłaby raptem jedna lampa zadaniowa i na przykład delikatne oświetlenie boczne.

Do wypracowania odpowiednich zachowań można też wykorzystać wiele udogodnień technicznych, cieszących się olbrzymim zainteresowaniem szerokiego grona architektów i prywatnych użytkowników.

Nowoczesne włączniki, ściemniacze i czujniki – rozwiązania dla komfortu i dbania o środowisko

Gdy mówi się o ściemniaczach lub rozmaitych czujnikach, stosowanych razem z systemem oświetleniowym, najczęściej zwraca się uwagę na olbrzymią wygodę używania tego typu produktów.

Pozwalają odpowiednio dopasować parametry oświetlenia do naszych potrzeb lub włączyć/wyłączyć je w odpowiednim momencie, gdy na przykład wchodzimy lub wychodzimy z danego pomieszczenia.

Smart House – technologia przyszłości w każdym domu

Wymienione produkty można także zastosować podczas budowania scen świetlnych w ramach nowoczesnego, scentralizowanego zarządzania wszystkimi domowymi instalacjami. Smart House pozwala na kontrolowanie całego oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach za pomocą jednego panelu, pilota lub aplikacji w telefonie.

System umożliwia tworzenie i zapisywanie scen świetlnych indywidualnie dla każdego wnętrza. Polega to na wykreowaniu idealnych warunków, dopasowanych do konkretnej sytuacji. Inaczej oświetlamy pokój dzienny, gdy po prostu chcemy się w nim zrelaksować, a inaczej gdy planujemy duże przyjęcie lub szaloną zabawę z dziećmi. Sceny świetlne zapamiętują ustawienia (które punkty są aktywne oraz poziom natężenia światła) wszystkich lamp znajdujących się w danym pomieszczeniu. Dzięki temu używamy zawsze tylko tyle światła, ile tak naprawdę potrzebujemy.

Smart House pozwala jednak na znacznie więcej. Kontroluje pracę wszystkich domowych instalacji. W razie potrzeby odsłania rolety, aby optymalnie wykorzystać światło naturalne. Dom analizuje sytuację dla nas i wybiera najlepsze rozwiązanie – energooszczędne, praktyczne i wygodne dla wszystkich użytkowników domowej przestrzeni.

Ekologia a pięknie oświetlony dom

Podsumowując dzisiejsze rozważania, można by rzec, że wprowadzenie energooszczędności w domu bynajmniej nie musi odbijać się na jakość oświetlenia i komforcie codziennego życia.

Wystarczy tylko wyrobić w sobie odpowiednie nawyki lub skorzystać z właściwych produktów, które są bezpieczne, wygodne w użyciu i powszechnie dostępne. Tak naprawdę nie mamy żadnej wymówki, żeby nie zacząć oświetlać naszych domów w ekologiczny sposób.

***

Pragniesz znaleźć odpowiednie i ekologiczne rozwiązania oświetleniowe do domu? Odwiedź stronę: https://lampy.it, na której znajdziesz wiele porad i ciekawostek.