Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Oświetlenie salonu – praktyczne, eleganckie i komfortowe

salon

Odpowiednie oświetlenie do salonu powinniśmy zaplanować już na etapie budowy lub remontu domu. Dzięki temu, będzie w pełni funkcjonalne, a przy tym na pewno bezpieczne i dekoracyjne. Jak stworzyć idealną aranżację oświetleniową? Dowiecie się tego z niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego potrzebujemy światła w salonie?

Salon to przestrzeń pełniąca różnorodne funkcje. Często używa się go jako ogólnego pokoju dziennego, w którym toczy się całe rodzinne życie. Najczęściej w jego centrum znajduje się przestrzeń do wygodnego wypoczynku lub przyjmowania gości.

W salonie, jak w każdym innym pomieszczeniu, potrzebujemy równocześnie oświetlenia głównego, zadaniowego oraz dekoracyjnego.

Każde z nich pełni nieco inną funkcję, dlatego aby zmaksymalizować funkcjonalność wnętrza, powinniśmy wprowadzić do niego przynajmniej kilka lamp. W ten sposób, będziemy mogli zarówno odpocząć po długim dniu w pracy, zorganizować przyjęcie, a także zatopić się w lekturze w sobotni wieczór.

Jak powinna być skonstruowana instalacja, czyli kilka słów o akcesoriach

Właściwe zaaranżowanie instalacji wymaga także zastosowania odpowiednich akcesoriów, do których zalicza się: włączniki, gniazda elektryczne oraz urządzenia do zdalnego zarządzania oświetleniem.

O dwóch pierwszych zazwyczaj nie myśli się zbyt wiele, bagatelizując ich rolę. Okazuje się jednak, że stanowią idealne uzupełnienie domowej aranżacji. Spośród dostępnych na rynku modeli, wyróżnia się trzy typy:

  • klasyczne,
  • nowoczesne (szkło i metal)
  • retro (nawiązujące do rozwiązań sprzed wielu lat, zazwyczaj są wykonane z porcelany i metalu).

Każde z rozwiązań nadaje się do innych aranżacji, a także pozwala na optymalne zarządzanie oświetleniem.

Warto zamontować jak najwięcej gniazd elektrycznych i pogrupować je w zespoły po kilka sztuk, umieszczonych do 30 centymetrów nad podłogą lub w miejscach, w których planujemy wstawić konkretne sprzęty, wymagające dostępu do elektryczności.

Zwykło się zakładać, że włączniki światła mają się znajdować przy każdych drzwiach, prowadzących do pomieszczenia. Montuje się je na ok. 100-120 centymetrów nad podłogą, dzięki czemu znajdują się idealnie na wysokości ręki.

Oprócz standardowych włączników światła coraz częściej stosuje się obecnie rozbudowane modele, które przynoszą wiele dodatkowych funkcjonalności. Od lat używa się na przykład ściemniaczy, które pozwalają na perfekcyjne dopasowanie jasności światła do aktualnych potrzeb.

W nowoczesnych instalacjach coraz chętniej sięga się także po zdalne sterowanie oświetleniem. Może się ono odbywać drogą radiową lub z pomocą podczerwieni. Wielką popularnością cieszą się rozwiązania bazujące na domowym WiFi. Wprowadzenie do domu zarządzania z pomocą pilota lub smartfona zwiększa wygodę, a także pozwala na planowanie w czasie oświetlenia w domu. Światło w domu staje się zatem elementem systemu Smart House.

Budowanie scen świetlnych – na czym polega i do czego się przydaje?

Jedną z największych funkcjonalności inteligentnego oświetlenia w ramach Smart House, jest budowanie i zapisywanie wielu różnych scen świetlnych. Jest to ustawienie konkretnych parametrów oświetlenia w danej przestrzeni – uruchomienia kilku lamp, odpowiedniego dopasowania natężenia światła do konkretnych celów.

W ten sposób oszczędzamy energię, a także z pomocą raptem jednego kliknięcia, tworzymy perfekcyjną aranżację świetlną na przyjęcie, romantyczną kolację lub wieczorne zabawy z dziećmi.

Właściwe oświetlenie salonu dla wygody domowników

Lampy przyjmują rozmaite formy, dopasowane do stylu aranżacji. Często same w sobie stanowią najważniejsze elementy ozdobne, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na szczególnie duże oprawy, które są modne w tym sezonie. Warto zastanowić się także nad eleganckimi, minimalistycznymi żyrandolami, które idealnie wpisują się w przestrzeń wypoczynkową, dając przy tym sporą ilość światła.

Dobrze oświetlony salon to gwarancja komfortu wszystkich domowników i gości. Odpowiednio rozstawione lampy, mające konkretną funkcję we wnętrzu, a także dopasowanie natężenia światła, pozwalają na stworzenie idealnej przestrzeni do pracy lub przyjemnego wypoczynku. Zaplanujmy zatem system oświetleniowy z największą dbałością o każdy detal – od oprawy w odpowiednim stylu, po elegancki włącznik światła.

***

Budujesz lub remontujesz dom? Jeśli szukasz wskazówek na temat akcesoriów elektrycznych, koniecznie odwiedź stronę Gajwer.pl, pełną inspiracji i sprawdzonych pomysłów.