Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Jaki zestaw do piaskowania wybrać? Co powinno się w nim znaleźć?

pracownik

W celu skutecznego przygotowania powierzchni jakiegoś obiektu do malowania, warto najpierw zastosować zabieg zwany piaskowaniem. Jest to bowiem jeden z najlepszych, najszybszych i najbardziej precyzyjnych sposobów na pozbycie się korozji. Piaskowanie polega na oczyszczeniu podłoża (np. metalowego, drewnianego, murowanego) za pomocą sprężonego powietrza oraz piasku. Wykorzystuje się w tym celu specjalne piaskarki, kompresory i inne niezbędne akcesoria.

Dobrej jakości kompresor i pistolet to podstawa

Piaskowanie to proces, który pozwala oczyścić różnego rodzaju konstrukcje z korozji, a tym samym przygotować je do malowania – np. karoserię lub podwozie samochodu. W specjalistycznych zakładach wykorzystuje się w tym celu głównie zaawansowane piaskarki ciśnieniowe (ewentualnie kabinowe), natomiast powszechnie używanym sprzętem jest kompresor i pistolet. Jeśli chodzi o kompresor, to najlepiej sprawdzają się modele śrubowe wyposażone w zbiornik o pojemności minimum 200 litrów (a najlepiej 500 l), zapewniające wydajność na poziomie co najmniej 4-5 m3/min oraz ciśnienie o wartości 6-8 barów.

Pamiętajmy, że im większy zbiornik, tym więcej ścierniwa pomieści. Tego typu urządzenia kosztują przeważnie w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Drugim niezbędnym elementem zestawu jest pistolet, za który na szczęście zapłacimy dużo mniej, bo około 100 zł. Należy go dobierać zawsze z uwzględnieniem konkretnego kompresora.

Działanie tego narzędzia jest banalnie proste – wyrzuca ono pod dużym ciśnieniem ścierniwo (zazwyczaj drobny albo grubszy piasek), które odbija się od obrabianej nawierzchni, a następnie powraca do zbiornika i może zostać ponownie wykorzystane. Dysza pistoletu powinna być wykonana z ceramiki, stali lub węglika wolframu (ostatni materiał jest zdecydowanie najtrwalszy). 

Dodatkowy osprzęt

Każda osoba wykonująca piaskowanie musi być we właściwy sposób ubrana i prawidłowo wyposażona. Najważniejszym elementem stroju jest hełm posiadający płaską albo panoramiczną szybkę wizjera i specjalny wskaźnik przepływu powietrza oddechowego (zgodnie z wymaganiami dyrektywy 89/686/EWG/). Nie obejdzie się również bez kombinezonu, gwarantującego optymalną ochronę przed szkodliwym działaniem pyłów mineralnych o ziarnach powyżej 60µm.

Oprócz tego ważnym składnikiem ubioru są rękawice – powinny one być zrobione ze skóry bydlęcej (koniecznie impregnowanej) i szyte specjalnymi nićmi kevlarowymi. Z kolei do niezbędnego osprzętu zaliczamy filtr powietrza (z manometrem i zaworem odciążającym), regulator i klimatyzator. Ten pierwszy element służy do uzdatniania powietrza dla celów oddechowych. Skutecznie eliminuje z niego wilgoć, zaolejenie, a także wszelkie cząsteczki większe niż 0,5 mikrometra.

Z kolei regulator jest przeznaczony do kontrolowania ilości powietrza, które jest dostarczane do hełmu. Jest on zbudowany z zaworu, złącza błyskawicznego, tłumika i pasa biodrowego. Ostatnim elementem jest klimatyzator, odpowiedzialny za podgrzewanie albo chłodzenie powietrza oddechowego.

Artykuł powstał we współpracy z Contracor.com.pl