Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Planowanie oświetlenia w salonie

lampa do salonu

W każdym salonie niezwykle ważną kwestią jest odpowiedni wybór oświetlenia. Pisząc tak nie mamy na myśli oświetlenia zgadzającego się z jakimikolwiek wytyczonymi wcześniej zasadami. Odpowiednie oświetlenie to takie przy którym my, jako właściciele, czujemy się świetnie. Wszystkie jego parametry mają decydujący wpływ na przyjemność użytkowania oraz samopoczucie osób przesiadujących w danym pomieszczeniu. Sprawą równie znaczącą jest klimat jaki możemy osiągnąć przemyślanie dobierając lampy.

Prawidłowy rozdział oświetlenia w salonie

Warto poświęcić sporo czasu na przemyślenie jednej z najważniejszych kwestii – podziału sekcji oświetleniowych. Każda z nich powinna być niezależna od pozostałych i załączana osobnym włącznikiem. Duże znaczenie ma tutaj z pewnością metraż pomieszczenia. Im jest on większy, tym więcej stref będziemy w stanie wyznaczyć. Nikt nie chce przecież, aby jednym kliknięciem załączały się wszystkie punkty oświetleniowe w salonie. Nie jest to za bardzo ekonomiczne ani nie daje możliwości dostosowania natężenia oświetlenia do czynności które aktualnie wykonujemy. Jeśli oglądamy TV to powinniśmy załączyć mniej lamp niż wtedy gdy czytamy książkę. Jest to bardzo naturalne i wręcz wskazane działanie. Dzięki temu nie będziemy nadmiernie przemęczać wzroku a przy tym zaoszczędzimy sporo pieniędzy na zużyciu energii elektrycznej. Strefy powinniśmy dobrać odpowiednio do zapotrzebowania. Jeśli posiadamy stół przy którym spożywamy posiłki to jedna ze stref powinna obejmować lampy sufitowe znajdujące się nad nim. Kolejne mogą obejmować lampy w centrum pomieszczenia, a jeszcze inne lampy naścienne. Wszystko zależy tutaj od naszej wizji i tego jak rozłożone są meble w salonie.

Wybór metody oświetlenia

Na rynku dostępnych jest wiele popularnych metod oświetlenia. Zdecydowanie najbardziej cenione są  lampy halogenowe, taśmy led oraz lampy sufitowe do salonu.  Lampy halogenowe spotkamy zazwyczaj w postaci okrągłej bądź kwadratowej, rzadziej trójkątnej. Stanowią one dobrze wpasowane w sufit punkty oświetleniowe z możliwością doboru natężenia padającego światła oraz jego barwy. Taśmy led jak sama nazwa wskazuje są skonstruowane w formie taśmy możliwej do naklejenia na pożądanej powierzchni lub ukrycia w listwie.  Częściej są stosowane w formie dekoracyjnej niż jako główne źródło światła. Zdecydowanie najwięcej możliwości wyboru dają lampy sufitowe. W tym wypadku możemy wybrać nie tylko pasujące nam żarówki, ale także kształt samej lampy. A rodzajów lamp sufitowych jest tysiące. Począwszy od kształtów klasycznych i barokowych na finezyjnych i modernistycznych kończąc. Na rynku na pewno istnieje lampa, która doskonale wpasuje się w nasze wymagania. Niezależnie od tego jak chcemy urządzić salon.

Artykuł powstał we współpracy z https://boxlab.pl/ – Sklep z lampami i oświetleniem.