Centrum Projektowo Budowlane

Produkcja mebli, projekty domów, materiały budowlane

Podłoga w jodełkę – drewniana, winylowa czy laminowana?

panele winylowe w jodełkę

Odpowiednia do wnętrz w stylu klasycznym, doskonale wpisująca się w aranżacje skandynawskie, perfekcyjna do miejsc, w których króluje retro – podłoga w jodełkę jest jednym z popularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o dekorację mieszkań i domów. Jej wybór nie jest także szybko przemijającą modą. Urok tego rozwiązania doceniany był przez wiele epok i bezustannie pojawia się w aranżacjach i inspiracjach niezależnie od sezonowych tendencji. Stojąc przed wyborem podłogi ułożonej w ten sposób, wielu zadaje sobie pytanie, jaki rodzaj materiału wybrać. Drewniana, z paneli winylowych, a może laminowana? Jeśli także marzysz o posadzce ozdobionej wzorem jodełki, przeczytaj o dostępnych rozwiązaniach.

Podłoga w jodełkę – najpopularniejsze materiały

Ten charakterystyczny wzór może zostać uzyskany na kilka sposobów. W zależności także od wybranego rodzaju jodełki, podłoga może być układana z pojedynczych sztuk albo złożona z większej ilości kawałków. Dostępne na rynku i znane materiały, takie jak panele laminowane, drewniane deski podłogowe czy podłogi LVT pozwolą stworzyć wymarzony wzór. 

Podłoga w jodełkę – czy panele sprawdzą się w jej wykonaniu?

Jednym z popularniejszych i często spotykanych rozwiązań jest podłoga w jodełkę ułożoną w całości z paneli laminowanych. Taki wybór łączy w sobie estetykę i wytrzymałość. Dobrej jakości panele winylowe świetnie imitują drewno, a jednocześnie są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Dodatkowo nie wymagają one specjalnej pielęgnacji ani zabiegów konserwujących. 

Finansowo panele laminowane są także bardziej dostępną opcją niż lite drewno. Jeśli chodzi o sam montaż, jest on w tym przypadku bardzo prosty, choć ułożenie w jodełkę przez to, że jest to wymagający wzór, może wymagać nieco więcej wprawy.  

Drewniana podłoga w jodełkę – zalety i wady

Zwolennicy naturalnych materiałów z pewnością preferować będą podłogę w jodełkę, która wykonana jest z litego drewna. Taki materiał jest gwarancją estetyki, ładnego starzenia się podłogi w domu, a także długowieczności przy odpowiednim traktowaniu desek. 

Jednak z drugiej strony, drewno wymaga specyficznej pielęgnacji, a także jest mniej odporne na uszkodzenia. Zamoknięcie czy rysy mogą sprawić, że starannie ułożona podłoga straci swój urok. Planując jej położenie w pomieszczeniach, które są często użytkowane – w salonie, sypialni, czy nawet w kuchni warto pamiętać o praktycznych aspektach. Drewniany parkiet jest także dość drogim rozwiązaniem, na które nie każdy może sobie pozwolić.

Panele winylowe w jodełkę – opcja warta sprawdzenia 

Alternatywą dla wspomnianych rozwiązań, która ma coraz większe rzesze fanów, są panele winylowe. Wykonane z wytrzymałego tworzywa, wyróżniają się przede wszystkim trwałością i odpornością na uszkodzenia. Sprawdzą się także w domach, w których mieszkają aktywne maluchy i zwierzęta, które niechcący potrafią narobić szkód. 

Praktycznym aspektem paneli winylowych w jodełkę jest również ich przystępna cena i możliwość samodzielnego montażu. Problem z tym ostatnim może pojawić się jedynie w sytuacji, w której posadzka nie jest równa. Panele winylowe w jodełkę, sprawdzą się także w domach z ogrzewaniem podłogowym, w których mogą zostać położone tylko wybrane rodzaje paneli laminowanych czy desek. 

Jak układać podłogi w jodełkę?

Nieważne, jaki materiał zostanie wybrany, warto przed samym ułożeniem podłogi w jodełkę zaplanować jak będzie ona rozmieszczona w danej przestrzeni. Pierwszym elementem jest wybór odpowiedniego wzoru i sposobu układanie jodełki – jednym z popularniejszych jest oczywiście jodełka francuska. Planując ją, warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Gdzie powinna się zaczynać? Jakie będą zakończenia po bokach? Jak będzie wyglądało wykończenie w drzwiach lub łączenie z innym materiałem? 

Pamiętając o tych poradach i wybierając rozwiązania wysokiej jakości, można zrealizować marzenie o domu z pięknym wzorem na podłodze. Inwestując w odpowiedni rodzaj wykończenia, zyskuje się pewność, że deseń jodełki będzie cieszył oczy mieszkańców przez najbliższe lata.